Mahaçkale’de silovik şiddeti karşıtı protesto

Mahaçkale – Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de kayıp yakınları güvenlik güçlerinin kanunsuz eylemlerini protesto etti.

 

Mahaçkale’de dün düzenlenen protesto eylemine, 6 Temmuz’da kaçırılan Şamil Abdulayev ve Şamil Kadıragayev’in yakınlarının da aralarında bulunduğu yaklaşık yüz kişi katıldı

 

Abdulayev ve Kadıragayev’in güvenlik güçleri tarafından kaçırıldığı tahmin ediliyor. Şamil Abdulayev’in annesi Patimat Abdulkadırova, oğlunun bulunması için savcılık, içişleri, FSB ve devlet başkanı Ramazan Abdulatipov’a başvuruda bulunduğunu, ancak hiçbir yerden yanıt gelmediğini kaydetti. Abdulkadirova’nın ifadesine göre kaçırılan gençler, 20 Mart’ta özel bir operasyonda öldürülen Untsukul şehir meclisi üyesi Magomedhabib Magomedaliyev’in korumalığını yapıyordu.

 

Şamil Kadıragayev’in annesi Sultanat Magomedova da görgü tanıklarının ifadelerine dayanarak oğullarının kaçırıldıkları esnada yaralandığını açıkladı. Magomedova “Kimliği belirsiz maskeli kişilerden kaçmaya çalışırlarken üzerlerine ateş açıldı. Görgü tanıkları bize her ikisinin de yaralandığını söyledi. Ne hükümet, ne savcılık oğullarımızın nerede olduğu sorusuna cevap vermiyor” dedi.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas