Dağıstanlı vatandaş babasının silovikler tarafından kaçırıldığını açıkladı

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’da bir vatandaş babasından iki gündür haber alamıyor. Olayın arkasında siloviklerin olduğu tahmin ediliyor.  

 

Dağıstan’ın Levaşinsk bölgesi Verkhniye Ubeki köyü sakinlerinden 47 yaşındaki Murad İlyasov 11 Haziran’da kayboldu. Hakkında herhangi bir bilgiye ulaşılamadığını bildiren oğlu Mustafa İlyasov, “Babam Mısır’da okuyor, 11 Haziran’da Moskova’dan Mahaçkale’ye geldi. Onu karşıladık, ziyarete gittik. Öğleden sonra köye dönmemiz gerekiyordu, babamla vedalaştık ve döndük. Bir saat sonra kayınpederimden telefon geldi, bir türlü babama ulaşamadığını söyledi. Şarjının bitmiş olabileceğini söyledik. Akşam kendimiz ulaşmaya çalıştık ama telefonu açan olmadı. Bu defa endişelendik, tanıdıklarımızı devreye geçirdik, morglar dahil her yerde aradılar, ancak bulamadılar” dedi.

 

Mustafa İlyasov, babasının daha önce defalarca Levaşinski emniyetine çağrıldığını kaydediyor:  “Köyde namaz kılan çok kimse yok. Babam İslam kurallarına ciddi şekilde riayet etmeye başladığında, onun vahabi olduğu söylentileri dolaşmaya başladı. O zamandan beri onu çağırıp, ‘Neden namaz kılıyorsun?’gibi sorular soruyorlar. Polisler en son babamla geçen yıl konuştular, o zaman evimizde arama yaptılar ve hiçbir şey bulamadılar”.

 

İlyasov, babasının kaybolması olayıyla güvenlik organları çalışanlarının ilgisi olduğu düşünüyor. Mustafa İlyasov “Babamın hiçbir düşmanı yoktu. Dağıstan’da Müslümanların kaçırılması olaylarında silovikler sorumlu olduğuna göre, babamın kaybolmasının ardında da onlar var” dedi. KU/ÖZ/YA