Dağıstanlı kadın, eşinin sahte delillerle gözaltına alındığını açıkladı

Mahaçkale –  Dağıstan’da sık rastlanan, güvenlik güçlerinin kanunsuz eylemeleriyle ilgili şikayetlere bir yenisi eklendi.

 

Dağıstan’ın Buynaks şehrinde Rustam Haybulayev (41) adlı bir vatandaş yasa dışı silah bulundurmak şüphesiyle gözaltına alındı. Güvenlik güçleri ‘zanlının’ evinde patlayıcı mühimmat bulunduğunu ve direnişçilerle bağlantısın incelendiğini açıklıyor. Yakınlarıysa olayın, dindar vatandaşlara karşı asılsız suçlamalarla işlenen suçların bir örneği olduğunu kaydediyor.

 

Haybulayev’in evinde 20 Temmuz’da arama yapıldı. Eşi İndira Kadiyeva olay gününde yaşananları şöyle anlatıyor: “İş yerindeydim. 08:30 sıralarında ev telefonumuzdan bana polislerin arama yapmak için geldikleri bildirildi. O anda evde eşimden başka kimse yoktu. Onu bir müddet yatak odasında tuttular, bu sırada diğer polisler mutfaktan bir paket çıkardı. Rustam hemen polislere paketin kendisine ait olmadığını söyledi. Paketin içinden mermi ve bomba çıkardılar, arama hakkında tutanak hazırlanmadı”

 

İndira Kadiyeva, eşinin daha önceleri hiç polis takibine uğramadığını, ancak bir ay kadar önce Buynaks emniyet müdürlüğüne götürüldüğünü anlattı: “Buynaks’ta selefi eğilimli Müslümanlar sık sık gözaltına alınıyor. Rustam bir ay kadar önce gözaltına alındı, fakat hemen serbest bırakıldı. Kısa bir süre önce emniyete götürülen bir kişi evinde silah saklar mı?”.

 

Kadiyeva’nın ifadesine göre, mahkemeye çıkarılan Rustam Haybulayev’in avukatına bilgi verilmedi. Kadiyeva, “Anlaşıldığı kadarıyla mahkemede nöbetçi avukat bulundu. Sonuç olarak hakkında kanunsuz silah bulundurma şüphesiyle bir aylık tutuklama kararı alındı. Bana bu bilgiyi sorgu hakimi verdi. Polislerin eşime vermek üzere benden kıyafet istemesi de beni şaşırttı. Üzerindeki kıyafetlerin işkence esnasında zarar gördüğünü tahmin ediyorum. Şimdilik bunu ispat edemiyoruz, çünkü avukatı onunla görüşemedi” dedi. İndira Kadiyeva olayla ilgili olarak 23 Temmuz’da Savunma insan hakları örgütüne başvurdu.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas