Dağıstan’da iki kişi silovilerce kaçırıldı

Mahaçkale – Dağıstan’ın Mahaçkale ve Derbent şehirlerinde iki vatandaş silovikler tarafından kaçırıldı.

 

Mahaçkale’li Magomedrasul Şahbanov’un annesi Zumrud Mirzayeva, oğlunun siloviklerce kaçırıldığını açıkladı. Nöbetçi güvenlik birimi ise Şahbanov hakkında bilgi sahibi olmadıklarını söyledi.

 

‘Savunma’ insan hakları örgütüne başvuran anne Mirzayeva, oğlunun kaçırılması olayını şöyle anlatıyor: “11 Haziran sabahı saat 5.00 sıralarında 20’den fazla kamuflajlı kişi evimize geldi. Ellerinde arama emri olduğunu söylediler, ama sadece gözlüksüz görmeyen dedesine bir şeyler okuyup evi aramaya başladılar. Hiçbir şey bulamadılar. Sonra 1991 doğumlu oğlum Magomedrasul’u alıp götürdüler”.

 

Silovikler arama emrinin nüshasını bırakmadı ve Magomedrasul’ü nereye götürdükleri hakkında bilgi vermedi. Mirzayeva “Mahaçkale’deki tüm nöbetçi birimlere telefon açtık, ancak gözaltına alınanlar arasında adına rastlanmadı” dedi.

 

Savunma insan hakları örgütü konuyla ilgili savcılığa başvurmayı düşünüyor. Dağıstan barosu avukatlarından Ruslan Magomedov, izinli aramalarda arama emri nüshasının kanunen aileye bırakılması gerektiğini ifade etti.

 

Derbent şehrinde de Seyfullah Babayev adlı bir kişi dün kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldı. Dagestanskiye Ogni şehrinden Seyfullah Babayev’in eşi Ayda Gafarova, dün yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Seyfullah bugün öğle namazının ardından inşaat malzemeleri almak için Derbent’e gitti. Yarım saat sonra bir tanıdık telefon açtı ve eşimi Derbent’teki Kuzey pazarında, sivil giyimli, maskeli kişilerce kaçırılırken gördüğünü anlattı. Daha sonra diğer görgü tanıkları maskeli kişilerin iki araçla geldiklerini ve eşimi aldıktan sonra Mahaçkale yönüne doğru hareket ettiklerini söyledi”.

 

Ayda Gafarova da yardım için Savunma’ya başvurdu. Derbent nöbetçi güvenlik birimi Seyfullah Babayev adında birinin gözaltına alınmadığı açıklamasında bulundu.

 

Seyfullah Babayev 24 Nisan’da oğlu ile birlikte gözaltına alınmıştı. Üzerine siloviklerce silah bırakıldığını ve uzun işkencelerin ardından silahın kendisine ait olduğu itirafında bulunmak zorunda kaldığını kaydeden Babayev, ev hapsi cezasına çarptırılmasının ardından kamuflajlı kişilerin kendisini takip etmeye başladıklarını açıklamıştı.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas