Yusup Temerhanov hastaneye kaldırıldı

Eski albay Yuri Budanov’un ölümü ile ilgili olarak hüküm giymiş olan Yusup Temerhanov’un durumunun ağır olarak Omsk bölgesinde bulunan Federal Ceza İnfaz Kurumları tedavi merkezlerinden birine kaldırıldığı, Temerhanov’un avukatı Murad Musayev tarafından açıklandı.

 

Çeçenyalı Elza Kungayeva adlı genç kızı kaçırmak ve öldürmek suçundan yargılanmış olan Yuri Budanov 10 Haziran 2011’de Moskova’da vuruldu. Cinayet zanlısı olarak Çeçenyalı Yusup Temerhanov gözaltına alındı ve 7 Mayıs 2013’te olayın suçlusu olarak kabul edildi.

 

 

Temerhanov 15 yıl ağırlaştırılmış hapis cezası aldı. Temerhanov suçunu kabul etmesi ve kendisinin Budanov’u intikam için öldürdüğü yönündeki iddianın doğru olmadığını ifade etti. Yusup Temerhanov’un avukatları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurdu, müvekkilleriyle ilgili adil bir soruşturma yürütülmediğini düşünüyor.

 

 

Avukat Murat Musayev dün, Temerhanov’un şu anda durumunun ağır olduğunu açıkladı. Temerhanov’un hastaneye ne zaman kaldırıldığı konusunda kesin bir şey ifade etmeyen Musayev, müvekkilinin bir müddet bilincini kaybettiğini ve doktorların Temerhanov’un durumunun neye bağlı olduğunu izah edemediklerini belirtti.

 

 

Avukat Musayev, müvekkili Temerhanov’un tedavisinin devam ettiğini, ancak herhangi bir operasyon geçirmediğini, hastanede ne kadar kalacağının da belli olmadığını belirtti.

 

 

Avukat Musayev’in açıklamasıyla ilgili olarak federal ceza infaz kurumu temsilcilerinden herhangi bir yorum gelmedi.

 

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas