Şeriat Komitesi, emirlik ilanını inceliyor

Londra/Ajans Kafkas – Çeçen-İçkerya Şeriat Komitesi, ‘Kafkasya emirliği’ ilanıyla ilgili Çeçen-İçkerya Dışişleri Bakanı Ahmet Zakayev’in yaptığı başvuruyu incelemeye aldı.

Zakayev, Çeçen-İçkerya Başkanı Doku Umarov’a atfen bir açıklamayla yapılan ‘Kafkasya emirliği’ ilanıyla ilgili olarak Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti Yabancı Ülkeler Genel Temsilciliği bünyesindeki Şeriat Komitesi’ne başvurarak hukuki inceleme istemişti. Şeriat Komitesi Başkanı Faruk Hasuhanov de, şu yanıtı verdi:

“Zakayev’in dilekçesi ve çok sayıda Çeçen direnişi taraftarından gelen ve Kafkasya emirliği ilanı konusundaki pozisyonumuzu açıklamamız konusundaki taleplere bağlı olarak, Şeriat Komitesi bu meseleyi İslam normlarına uygun olarak ve onun Çeçen halkının özgürlük ve inanç bağımsızlığı mücadelesi çerçevesinde faydası incelemeye başlıyor. Şeriat Komitesi bu konudaki son kararını açıklayıncaya kadar tüm Çeçen direniş saflarından bu konuda yorumda bulunmaktan kaçınmalarını rica ediyoruz.” 

Zakayev, 2 Kasım’da Hasuhanov’a yazdığı mektubunda, “Aralık 2006’dan beri Rusya istihbaratının Kuzey Kafkasya’da ‘Halifelik’ kod adıyla bir operasyon hazırlığı içinde olduğundan haberdardım” deyip, isimleri saklı tutulan bazı kişilerle yaptığı görüşmeleri şu şekilde aktarmıştı:

“Ocak 2007’de bu bilgiyi (…) verdim, bu bilgiyi (…) ve eski Çeçenya Devlet Başkanı Doku Umarov’un özel temsilcisi Musa’ya (Dokayev Umar) iletmesi için onunla Avrupa ülkelerinden birinde özel olarak görüştüm. Şubat-Mart 2007’de telefon ile bu bilgiyi bizzat (…) ve Musa’ya ilettim.  Bir müddet sonra öğrendim ki, M. Udugov ‘Kafkasya emirliği’ inşa etme düşüncesini hazırladı. Doku Umarov’u bir sonraki mesajımda onu böyle bir düşünceyi gerçekleştirmeyi kabul etmeye izin vermemeye çağırdım. Bu provokasyonun engellenmesi için aldığım tüm tedbirlere rağmen 30 Ekim 2007’de ‘Svoboda’ (Özgürlük Radyosu/RL) radyosunda Doku Umarov’un Kafkasya Emirliği ilan etme ve kendisinin Müslümanların emiri olarak ilan etme açıklaması duyuldu. Şuna eminim ki, politik planda bu, sadece mücadele eden mücahitler için değil tüm Çeçen halkı, hatta tüm Kuzey Kafkasya Müslümanları için zararlıdır. Aralık 2006’da aldığım haber ve D. Umarov’un 7 Ekim 2007’de yapmış olduğu Kafkasya emirliği ilanında doğrudan bir ilişki görüyorum. Mücadele eden mücahitlere, Çeçen halkına ve Çeçenya devletine karşı olan bu provokasyonun gerçekleştirilmesinin suçlularının eski Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti Devlet Başkanı D. Umarov, Movladi Udugov, Musa (Dokayev Umar) ve İsa Umarov olduğunu düşünüyorum.”

Dışişleri Bakanı Zakayev  “bu açıklamanın Şeriat Mahkemesi’nde görüşülmesini ve Şeriat hukuku açısından değerlendirilmesini, bu olayla ilgili soruşturma yürütülmesini ve Çeçenya devletini ortadan kaldırma girişimini gerçekleştiren tüm katılımcıların yargılanmasını” istemişti. CHPRS/ÖZ/FT