Petersburg Kadirov caddesine karşı 

Sankt-Petersburg’da bir caddeye Ahmed Kadirov isminin verilmesi teklifine karşı çıkan şehir sakinleri devam eden kampanyada yaklaşık 7 bin imza topladı. 

 

Aralık 2014’de Birleşik Rusya partisinden şehir yasama meclisi vekili Vitali Milonov, Vali Geogi Poltavçenko’ya, Rusya yanlısı Çeçenya yönetiminin ilk başkanı Ahmed Kadirov adının şehirdeki caddelerden birine verilmesini önerisini sundu.

 

Başvurudan bir ay sonra öneri, Ahmed Kadirov’un Petersburg ile doğrudan bir bağlantısı olmadığı gerekçesiyle reddedildi. Bununla birlikte Poltavçenko, kültür komitesine şehirdeki bir yere Ahmed Kadirov adının verilmesi konusunun üzerinde çalışma talimatı verdi.

 

Konuyla ilgili yapılan bir ankette de şehir sakinlerinin yüzde 84’ü Ahmed Kadirov adında bir cadde istemediklerini belirtmişti. Change.org’da da öneriye karşı bir kampanya başlatıldı. Şu ana kadar yaklaşık 7 bin kişi kampanyaya destek verdi. “Sankt-Petersburg’da Ahmed Kadirov caddesine karşıyım” kampanyasına imza verenler, konuyu gündeme getiren Milonov’un da yetkisini aştığından ötürü görevinden alınmasını talep ediyor. 

Ajans Kafkas