Kadirov’un sözcüsü: ‘Çeçenya RF’den ayrılsın’ diye anket yapılamaz

Caharkale –  Kadirov’un basın sözcüsü, ‘Çeçenya’nın Rusya’dan ayrılması hakkında anket yapmak suçtur’ dedi.

 

Rusya yanlısı Çeçenya başkanı Ramzan Kadirov’un basın sözcüsü Alvi Karimov, ‘Levada Center’ araştırma merkezinin sosyal araştırmasını suç olarak adlandırdı. Levada’nın söz konusu anketi Rusya vatandaşlarının dörtte birinin Çeçenya’nın Rusya Federasyonundan ayrılmasına sıcak baktığını ortaya koyuyor.

 

Karimov “Bu tür soruların gündeme getirilmesinin suç olduğunu düşünüyorum. Bunu Rusya Federasyonu vatandaşı olarak, Rusya’yı korurken ailesini ve yakınlarını kaybetmiş, iki defa yaralanmış biri olarak söylüyorum. Rusya’nın ve Rusya halkının kaderine kayıtsız olmayan kimse bu tür soruları gündeme getiremez. Görülen o ki, Levada, Rusya Federasyonu vatandaşlarına Çeçenya ve Çeçen halkı hakkında negatif bir düşünce aşılamak istiyor. Çeçenya Cumhuriyeti Rusya Federasyonunun en stabil bölgelerinden biridir” açıklamasında bulundu.

 

Levada’nın anket sonuçlarına göre, RF vatandaşlarının yüzde 24’ü Çeçenya’nın Rusya’dan ayrılmasından yana. Yüzde 27’lik bir kesim konuya ilgi duymadığını ifade ederken, yüzde 13 Çeçenya’nın RF’den ayrılmasına karşı olmakla birlikte bu ihtimalin gerçekleşmesi durumunda kabullenmeye hazır olduğunu belirtti. Ankete katılanların yüzde 10’u ise Çeçenya’nın Rusya’dan ayrılmasına her türlü yolla, gerekirse yeni bir savaş pahasına engel olunması gerektiğini düşünüyor.

 

 

Regnum, AjansKafkas