Çeçenya’nın mineralli suyu artık şişede

Caharkale/Ajans Kafkas – Çeçenya’nın Sunjen bölgesindeki Sernovodsk köyünde mineralli su şişeye girmeye başladı.

Bölgedeki dolum tesisi 19 Temmuz’da hizmete girdi. Rus yanlısı hükümetin başbakanı Odes Baysultnov’un bazı bakan ve vekillerle birlikte açılış törenine katıldığı tesisin müdürü Alihan Dergizov, “Fabrika tamamıyla otomasyona dayalı. Mineralli su ve soğuk içeceklerin şişelenmesi dünya standartlarına göre yapılacak” dedi. Dergizov’un verdiği bilgilere göre 65 kişiye istihdam sağlayan tesiste 10’un üzerinde mineralli su ve soğuk içecek markasıyla günde 39 bin şişe dolum yapılacak.

Odes Baysultanov da, "Sernovodsk Çeçenya’nın her zaman incisiydi. İnanıyorum ki bölge mineralli su dolum tesisinin yeniden açılması ve tatil bölgesinin canlandırılmasıyla bu statüsünü geri kazanacak" dedi.

2008-2011 sosyo-ekonomik gelişim programı için Moskova’nın 110 milyar, Caharkale’nin 10 milyar ruble ayıracağını belirten Baysultanov, ‘federal’ program çerçevesinde gelecek dört yıl içinde Çeçenya Devlet Üniversitesi, Caharkale Petrol Enstitüsü, bölge hastaneleri, Severnıi Havaalanı ve televizyon radyo binasının yeniden inşa edileceğini söyledi. KU/ÖZ/FT