Çeçenya tersinden çekim merkezi

Caharkale/Ajans Kafkas – İki savaş yüzünden yüzbinlerce evladını sürgüne göndermiş olan Çeçenya, başta Orta Asya olmak üzere eski SSCB coğrafyasından belli insanlar için çekim merkezine dönüştü.

Geçen yıl onlarca yasadışı göçmeni sınır dışı eden Çeçenya’nın Rus yanlısı yönetimi, 30 Temmuz’da altı kişiyi ülkeye girerken yakaladı. Çeçenya’nın Sunjen bölgesinde Kafkas yolu kontrol noktasında yakalanan kişilerden üçü Ukraynalı, ikisi Azerbaycanlı ve biri Moldovalı. Bölgeye izinsiz giren bu kişilerin sınır dışı edileceği belirtildi.

Son dönemlerde Caharkale caddelerinde çoğu Tacik olmak üzere Orta Asyalı insanlar dikkat çekiyor. Yabancıların çoğunun kadın ve çocuk olup dilencilik yaptıkları söyleniyor. Çeçen kaynaklara göre dilencilik uyuşturucu ticaretinde sadece bir maske. Caharkale Üniversitesi’ndeki öğretim üyelerinden biri Kavkazki Uzel’e açıklamasında bu duruma şöyle parmak bastı:

"Bence düşkün ihtiyar veya kadının iki, üç ve daha fazla çocukla birlikte tüm korku ve risklerle beraber Orta Asya’dan buraya para dilenmek için geldiğini düşünmek zor. Bu saçmalık! Onların bir yerde yaşamaları, daire kiralamaları ve daha başka şeyler için para gerekli. Bağışlarla böyle yaşamak mümkün mü? Dilencilik sadece örtü, onların buradaki esas ‘işi’ uyuşturucu getirmek ve yaymak. Kaçakların ara sıra yakalanması da, polisin onların açığa çıkarılması için çalıştığı izlenimini vermek için. Orta Asyalılardan biriyle konuştum. ‘Neden buraya geldiniz diye’ sordum. ‘Bizim iki savaşımız oldu, insanlar zor geçiniyor, sizse bir şeyler istiyorsunuz.’ Bana, diğer yerlerden farklı olarak Çeçenlerin iyi verdiğini söyledi. Anladığım kadarıyla dilenenlerin hepsi fakir de değil. Sohbet ettiğim kişi Tacikistan’da güzel bir evi olduğunu ancak çalışacak şartlar olmadığını, bu yüzden dilencilik yapmak zorunda kaldığını söyledi."   

‘Kaçak Göçmen’ kod adıyla yürütülen operasyon sonucunda ocakta Caharkale’de üç Çinli yakalanıp sınır dışı edilmişti. Geçen sene sınır dışı edilenlerin sayısı onlarcaydı. ÖZ/FT