RF Çerkes örgütleri AKPM’ye başvuracak

Rusya’daki Çerkes sivil toplum örgütleri Suriyeli Çerkesler konusunun görüşülmesi için Avrupa Parlamenterler Meclisine başvurma kararı aldı.

 

Krasnodar Kray Adıge Khase başkanı Asker Soht, Rusya Çerkes Örgütleri Koordinasyon Konseyi’nin 14 Temmuz’da yapılan toplantısında, Suriyeli Çerkesler konusunun Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) görüşülmesi için başvuru yapma kararı alındığını açıkladı. Soht, şu an için belirlenen en önemli görevin AKPM’deki siyasi gruplar ve parlamenterlerin dikkatini, Suriye krizinde Çerkeslerin durumuna çekmek olduğunu kaydetti.

 

Çerkesya sivil hareketi lideri Abubekir Murzakan, Suriye’de kalan Çerkeslerin çok zor durumda olduğunu kaydederken, anavatana yerleşenlerin sorunlarının da çözülmediğini ifade etti: “Suriyeli Çerkeslere Kabardey-Balkar’da ve Karaçay-Çerkes’de çok şey vaat edildi, ama hiçbiri yerine getirilmedi. Hatta üniversite öğrencileri konusu bile çözüme kavuşturulmadı”.

 

Konuyla ilgili bir uluslararası konferans düzenlenmesi gerektiğini ve bunun için en uygun yerin Türkiye olduğunu kaydeden Murzakan, “Türkiye’de büyük bir diaspora var, orada milyonlarca Çerkes yaşıyor. Çerkes sivil toplumu, Suriyeli Çerkeslerin sorunlarını çözmek ve anavatana gelmelerine yardımcı olmak için güçlerini birleştirmeli” dedi.

 

NatPress, AjansKafkas