Adıgey, Kültür Yılında etkinliğe doyacak

Adıgey’de Kültür Yılı dolayısıyla 50’den fazla etkinlik düzenlenecek.

4 Şubatta Adıgey Cumhuriyeti Hükümet Binası Küçük Salonunda, Başbakan Yardımcısı Natalya Şirokova başkanlığında, Adıgey’de 2014 Kültür Yılı hazırlığının yürütülmesiyle ilgili organizasyon komitesinin bir toplantısı yapıldı.

 

Organizasyon komitesinde, ilgili bakanlıklar, komiteler, sosyo-kültür alanlarıyla ilgili devlet kurumları temsilcileri yer aldı. Gündem konusu olarak Adıgey’de 2014 Kültür Yılı hazırlığı ve yürütülmesi konusu görüşüldü.

 

Adıgey Kültür Bakanı Muhammed Kulov bir tebliği sundu ve yapılacak olan etkinlikleri anlattı.

 

Adıgey Cumhuriyetinde 2014 Kültür Yılı açılış töreni, 4 Şubatta ‘Nalmes’ konser salonunda mükemmel bir sanat projesi ‘Tek sahnede iki efsane’: Nikulina Sirki ve Nalmes Folklor topluluğunun gösterisi ile başladı.

 

Kültür yılı münasebetiyle daha bir çok ilgi çekici kültürel etkinlik yapılacak. Ülke vatandaşlarını ve misafirlerini çok sayıda hoş sürpriz bekliyor. 50’den fazla programın gerçekleştirilmesi için, kültür binalarının tadilatı, donanımlarının yenilenmesi, kültürel toplu etkinlikler, konserler, sergiler, festivaller, yarışmalar düzenlenmesi planlanıyor.

 

Adıgey turizm ve tatilcilik komitesinin de de yıl boyunca farklı etkinliklere imza atacağı açıklaması yapıldı.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ‘Rusya Federasyonunda Kültür Yılı’ kararnamesini imzaladı. Buna bağlı olarak toplumun dikkatini kültürel gelişim konuları, kültür-tarih mirasının korunması ve Rusya kültürünün tüm dünyadaki rolünün ifade edilmesi için 2014 yılının Rusya Federasyonunda Kültür Yılı ilan edilmesine karar verildi.

 

Sk-news.ru,AjansKafkas