Vişernev cinayetinde ihtimaller belirginleşiyor

Rus diplomat Dmitri Vişernev cinayetinin arkasında inşaat ihaleleri ya da kayıp işadamı arayışı olabilir.

 

Rus diplomat Dmitri Vişernev’in büyük inşaat ihalelerinin hazırlanmasında görev alması ya da 2012 sonbaharında kaybolan Rus işadamını araması nedeniyle öldürülmüş olabileceği tahmin ediliyor.

 

Rusya’nın Sohum Büyükelçiliği birinci sekreteri, elçi yardımcısı Dmitri Vişernev 9 Eylül sabahı Abhazya’nın başkenti Sohum’da öldürüldü. Dairesinin garajından çıkarken aracına ateş açılan diplomat olay yerinde öldü, ağır yaralanan eşi Olga Vişerneva ise 14 Eylül’de hastanede hayatını kaybetti.

 

Abhazya Başsavcılığından bir yetkili, soruşturmanın birkaç ihtimal üzerinde yoğunlaşmaya başladığını bildirdi. Bunlardan ilki kayıp işadamı arayışı. Soruşturma Vişernev’in gayri resmi olarak 2012 sonbaharında kaybolan Rus işadamı Sergey Klemantoviç’i aradığını tespit etti.

 

Abhazya’da metal hurda alımı ve işlenmesiyle ilgilenen Klemantoviç bir arkadaşıyla birlikte ortadan kayboldu, Sohum savcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Klemantoviç’in öldürülmüş olabileceği düşünülüyor.

 

İkinci ihtimalse inşaat ihaleleri. Dmitri Vişernev hukukçu olarak Rus makamlarınca açılan ihalelerin hazırlanmasında görev alıyordu. Bunlardan biri, Sohum’daki Rusya Büyükelçiliği kompleksinin inşaatı için açılan 35 milyon dolar değerindeki ihale. Soruşturma organları, Vişernev’in, müteahhitlerin seçiminde ne kadar etkili olduğunu araştırıyor.

 

Vişernev, Abhazya vatandaşlarının mülkiyet haklarının korunmasıyla ilgili komisyonun faaliyetlerine de katılmıştı ve gayrimenkullerle ilgili tartışmaların çözümüyle ilgilenmişti. Soruşturma cinayetin bu tür işlemlerden birine bağlı olabileceğini de göz önünde bulunduruyor.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas