Ukrayna’da çatışmalar yeniden başladı 

Ukrayna ordusu ile Rus ayrılıkçı milisler arasında çatışmalar yeniden başladı. 

 

Ukrayna’nın doğusunda bulunan Donetsk kentinin saldırılar sonucunda harabeye dönmüş olan havaalanını ele geçirmek için Ukrayna ordusunun operasyon başlatması üzerine Rus yanlısı milisler ile ordu arasındaki çatışmalar yeniden başladı.

 

Çatışmalar sürerken Ukrayna ordu sözcüsü tarafından yeni bir iddia ortaya atıldı. “Rus ordusu birliklerimize saldırdı” şeklinde yapılan açıklamada “Dün gece Rusya ordusuna bağlı birlikler Ukrayna ordusuna karşı saldırıya geçti. 3 motorize taburu Ukrayna sınırına ilerliyor” dendi.

 

Açıklamanın yayınlanmasının hemen ardından Moskova iddiaları yalanladı.

 

Şimdiye kadar yaklaşık 4800 kişinin hayatını kaybettiği doğu Ukrayna’da çatışmalar Donetsk şehrinde yoğunluk kazanıyor.

 

Davos zirvesi için İsviçre’de bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, durumun aciliyet kazanması üzerine ülkesine geri döndü.

 

Çatışmaların tekrar başlaması üzerine AGİT taraflara acil ateşkes çağrısında bulunurken Donetsk havaalanı ile ilgili iki tarafta havaalanını ele geçirdiğini iddia ediyor.

 

Ukrayna'dan "kısmi seferberlik" ilanı

 

Çatışmaların şiddetlenmesi üzerine Kiev yönetimi “kısmi seferberlik” ilan etti.

 

Daha öncede ilan edilen “kısmi seferbelik” bu kez 201 gün sürecek ve yaklaşık 104 bin Ukrayna vatandaşı askere alınacak. “Kısmi seferberlik” yasası dün Poroşenko tarafından onaylanarak yasalaştı.

 

Ukrayna’dan tek taraflı olarak bağımsızlık ilanıyla ayrıldığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti, kararı ateşkes uygulanmasını öngören Minsk Anlaşması şartlarının ihlal edilmesi olarak değerlendirdi. Kiev ise seferberlik kapsamında askere alınacak kişilerin çatışma bölgelerinde görevlendirilmeyeceğini açıkladı. 

 

Obama’dan “izolasyon” açıklaması

 

Ukrayna'da çatışmalar şiddetlenirken Batı'dan Rusya'ya uygulanan ekonomik yaptırımlar ile ilgili kararlılık ifade eden açıklamalar geliyor.

 

ABD Başkanı Obama,  İngiltere Başkanı Cameron ile birlikte yaptığı “yaptırımlara devam” açıklamasının ardından dün gece Hollande ile birlikte benzer bir açıklama daha yaptı.

 

Obama dün gece yaptığı konuşmada, Rusya’nın ekonomik olarak çok zor durumda olduğunu, izolasyon politikalarının devam edeceğini belirtti. Obama “Rusya’nın saldırgan politikalarının aksine biz, büyük devletlerin küçük devletlere kabadayılık yapmaması prensibine bağlıyız” şeklinde konuştu.

 

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları da önceki gün yaptırımların aynen devam etmesi kararı almıştı. 

AjansKafkas