Lukaşenko: Kremlin risk alsaydı Abhazya ve Güney Osetya’yı tanıyacaktık

Belarus Devlet Başkanı, ‘Moskova, Abhazya ve Güney Osetya’yı tanımanın sorumluluklarını paylaşmak istemedi’ dedi.

 

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanıma durumunda, Moskova’nın, karşılaşacakları ekonomik kayıpları paylaşmayı kabul etmediğini açıkladı.

 

Ağustos 2008’de Belarus Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını desteklediğini açıkladı. Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, parlamentodan bu konuyu görüşmesini istedi, ancak tanıma gerçekleşmedi. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Ekim 2010’da Lukaşenko’nun Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanıma sözü verdiğini açıkladı.

 

Belarus’un AB baskısını hissettiğini ifade eden Lukaşenko 11 Ekim’de Minks’te düzenlediği basın toplantısında “Bize şöyle dediler: Abhazya ve Güney Osetya’yı tanıdığınızın ertesi günü para değişimi hakkından mahrum kalırsınız, tek bir banka sizinle çalışmaz” açıklamasında bulundu.

 

Lukaşenko’nun ifadesine göre, Medvedev iki cumhuriyetinin tanınmasına bağlı sonuçları inceleme sözü verdi, fakat arkası gelmedi. Belarus devlet başkanı, eğer Rusya doğacak riski üzerine almayı kabul etseydi Abhazya ve Güney Osetya’nın tanımasıyla ilgili kararı imzalamış olacağını belirtti. Minsk şu anda Abhazya ve Güney Osetya’yı tanımanın sonuçlarını kaldıramayacağını düşünüyor.

 

Rusya dışında Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını Nikaragua (Eylül 2008), Venezuella (Eylül 2009), Naura (Aralık 2009), Tuvala (Eylül 2011) ve Vanuatu (Sadece Abhazya – Mayıs 2011) tanıdı.  

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas