Abhazyada uzlaşma çabaları

Abhazya muhalefeti Rusya heyeti ile müzakereleri ‘ ümit verici’ olarak düşünüyor.

Rusya heyeti dün Abhazya yönetimi ve muhalefeti temsilcileri ile başladığı müzakerelerine bugün de devam ediyor. Ülkede önceki gece meydana gelen olayların ardından başlayan siyasi krizin çözümü ile ilgili olarak yürütülen müzakereler, muhalefet liderlerince başarılı olarak değerlendirildi.

 

Rusya heyeti ile yürütülen müzakerelerde, Abhazya Güvenlik Konseyi sekreteri Nugzar Aşuba’nın ifadesine göre uzlaşı arayışı bulunuyor.

 

Abhazya’ya gelen Rusya devlet başkanının danışmanı Vladislav Surkov dün Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab ve Sohum’daki muhalif tarafla görüştü. Ankvab ile görüşmesinde Surkov, Abhazya’daki sosyo-politik durumu müzakere etti.

 

Abhazya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nugzar Aşuba “ Diyalog arayışı, ortaya çıkan durumdan çıkış yolları aranıyor” açıklamasında bulundu ve Rusya heyetinin Abhazya Güvenlik Konseyi üyeleri ile de görüşmesinin planlandığını ifade etti.

 

Surkov’un muhalefet temsilcileri ile görüşmesinin ardından, muhalif liderler müzakereleri olumlu olarak değerlendirdi. Muhalif liderlerden Raul Hacimba, Rusya heyeti ile yapılan müzakerelerin umut verici olduğu açıklamasını taraftarlarına yaptı.

 

Çegemskaya Pravda gazetesi yazı işleri müdürü İnal Haşig de, yönetim ve muhalefetin Rusya heyeti ile yürüttüğü müzakereler çerçevesinde Sohum’da sükunetin hakim olduğunu, heyetin mekik diplomasisinin devam edebileceğini ve iki, üç gün içinde tarafları tatmin edecek bir uzlaşmanın sağlanabileceğini ifade etti.

 

Dün başkent Sohum’da aynı anda iki miting düzenlendi. Bagapş meydanında Abhazya Devlet Başkanı Ankvab’ın taraftarları toplandı. Haşig’in ifadesine göre sayıları 1,5-2 bin idi. Nujnaya Gazeta’nın editörü İzida Çaniya’nın ifadesine göre ise sayıları 3-4 bindi. Farklı kaynaklar ise sayının 5 bin kadar olduğunu ifade ediyor. Bagapş meydanına 400 metre uzakta da muhalefetin mitingi yapıldı ve yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

 

Bagapş meydanında yapılan dünkü mitingde konuşan Abhazya Başbakanı Leonid Lakerbaya “ Devlet başkanının değişimi sadece seçimler sonucunda olabilir” dedi ve yönetimin müzakere masasına oturmaya hazır olduğunu, bazı yetkili isimlerin istifası konusunda anlaşmanın mümkün olabileceğini, ancak ülke devlet başkanının atanmadığını, seçildiğini ifade etti.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas