Abhazyada darbe girişimi

Abhazya’da dalgalanmalar.

Abhazya’nın başkenti Sohum’da dün binlerce kişinin katılımıyla hükümete karşı yapılan mitingde Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab’ın istifası talep edildi. Mitingin ardından bazı eylemciler devlet başkanlığı binasına saldırıda bulundu.

 

Miting katılımcıları devlet başkanının istifası dışında, hükümetin, başsavcının ve Abhazya’nın doğu bölgelerindeki üç belediye başkanının istifasını istedi.

 

Mitingde yapılan konuşmaların ardından bazı katılımcılar, Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab ve muhalefet hareketi liderlerinin görüşmekte olduğu devlet başkanlığı binasına gittiler. Yapılan görüşmenin sonucunu beklemeden bazı muhalif gruplar devlet başkanlığı binasına saldırmaya başladı. Pencere ve kapıları kırdılar, içeri girdiler.

 

Dün gece, Ankvab’ın muhalefet liderleri ile görüşmesinde bakanlar kurulunu görevden almayı kabul ettiği, bunun yanı sıra başsavcı ve iki ilçenin yönetimini de görevden almayı kabul ettiği  yönünde bilgiler geldi.

 

Muhalefet liderlerinden Raul Hacimba’nın da taraftarlarına hitaben konuşmasında, Abhazya muhalefeti koordinasyon konseyinin geçici olarak ülke yönetimini üzerine aldığı yönünde açıklamada bulunduğu bilgileri geldi.

 

Ancak ilerleyen saatlerde, 01 sıralarında Abhazya devlet başkanlığı basın idaresine dayanılarak gelen bilgilerde, 27 Mayısta muhalefetin Ankvab ile görüşmesinde istifasını istedikleri, diğer konuların da ele alındığı, ancak herhangi bir karar alınmadığı yönünde açıklama yer aldı.

 

Abhazya Güvenlik Konseyi Başkanı Nugzar Aşuba da Devlet Başkanı Ankvab’ın Abhazya’da olduğunu ve ülkedeki durumun kontrolü altında olduğunu açıkladı.

 

Bu sabah Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab, dün gece ülkede yaşanan gelişmelerin darbe girişimi olduğunu,  hükümetin, başsavcının ve iki ilçe başkanının istifalarının gerçek olmadığını açıkladı. Ankvab ayrıca, Abhazya yönetiminin her zaman ve şu anda diyaloga hazır olduğunu kaydetti.

 

Dünkü gelişmelerin ardından bugün Abhazya’da durumun sakin olduğu, ülke parlamentosunun olağanüstü toplantısının yapılmasının beklendiği ifade ediliyor.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas