Abhazya ve Güney Osetya bağımsızlığı kutladı

Sohum – Abhazya ve Güney Osetya bağımsızlıklarının tanınmasının beşinci yıldönümünü kutladı.

 

26 Ağustos Rusya’nın Abhazya’yı tanınmasının beşinci yıldönümüydü.  RF Devlet Başkanı Vladimir Putin 25 Ağustos’ta Abhazya’ya bir günlük ziyarette bulundu ve Pitsunda’da Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab ile görüştü.

 

8 Ağustos 2008’de Gürcistan’ın Güney Osetya’yı işgal girişimi üzerine Rusya savaşa müdahil oldu. Savaş beş gün sürdü ve Rusya’nın Gürcistan’ı barışa mecbur bırakması ile sona erdi. RF dönem devlet başkanı Dmitri Medvedev 26 Ağustos 2008’de Rusya Federasyonunun Güney Osetya ve Abhazya’yı tanımasıyla ilgili kararı imzaladı. Rusya'nın ardından diğer bazı ülkeler de Güney Osetya ve Abhazya’yı tanıdı.

 

26 Ağustos sabahı Abhazyalılar devlet başkanları Vladislav Ardzınba ve Sergey Bagapş’ın mezarına çiçek bıraktı, öğleden sonra da Sohum Şeref Anıtı ziyareti edildi. 18.00’da Devlet Filarmoni Salonunda devlet adamları, Rusya ve Güney Osetya heyetleri, Gürcistan-Abhazya savaşı gazilerinin katılımıyla gerçekleştirilen tören başladı. Törende konuşan Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab, Rusya tarafından tanınmanın Abhazya için hayati bir anlamı olduğunu ifade etti. Ankvab, Rusya ve Abhazya arasında 7 devletler arası, 33 hükümetler arası ve 36 bakanlıklar arası uluslararası anlaşma imzalandığını belirtti. Ankvab’ın ifadesine göre, ekonomi, finans, emeklilik, savunma ve güvenlik sisteminden kültür ve eğitime kadar tüm alanları kapsayan yaklaşık 20 proje daha imzalanma aşamasında.

 

Güney Osetya’daki tören hükümet binası toplantı salonunda yapıldı. Bağımsızlığın tanınmasının beşinci yıl dönümü kutlamalarına Kuzey Kafkasya Federal Bölge cumhuriyetleri, Transdinyester, Abhazya ve Yukarı Karabağ’dan heyetler katıldı. Devlet Başkanı Leonid Tibilov konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Osetler geleceklerini Rusya’dan ayrı düşünmüyor. Bizim için ‘Rusya ve Osetya ilelebet birlikte olacak’ sloganı her zaman geçerliydi. Bugün de bu doğrultuda hareket etmeye devam ediyoruz”.

 

Dün başkent Tshinval’in tüm caddelerine çok sayıda Rusya ve Güney Osetya bayrakları asıldı ve sportif, kültürel çeşitli etkinlikler düzenlendi.

AjansKafkas