Kobahidze: Abhazya ve Güney Osetya’yı işgal etmeyi düşünmüyoruz

Gürcistan’da iktidardaki Gürcü Hayali Partisi Başkanı İrakli Kobahidze, Abhazya ve Güney Osetya hakkında açıklamalarda bulundu.

Güney Osetya’nın Rusya’ya katılmasına ilişkin referandum kararı alması sonrası Ukrayna Devlet Başkanlığı Danışmanı Aleksey Arestoviç’in Gürcistan’ın Abhazya ve Güney Osetya’ya askeri müdahalede bulunması yönünde çağrı yapması Gürcistan’daki iktidar partisi tarafından yorumlandı.

Kobahidze yaptığı açıklamada, Abhazya ve Güney Osetya ile kanlı bir savaşa girmeyi düşünmediklerini ve bölgede tansiyonun yükselmemesi için ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduklarını bildirdi. Gürcü Hayali Partisi lideri açıklamasında, “Elbette Güney Osetya’daki fiili hükümeti, fiili seçimleri veya fiili referandumu tanımıyoruz. Bu bağlamda pozisyonumuz çok net, bu çizgiye bağlı kalacağız.” ifadelerini kullandı.

Güney Osetya Cumhurbaşkanlığı yayımladığı kararnameyle 17 Temmuz 2022 tarihinde Güney Osetya’nın Rusya Federasyonu’na katılıp katılmaması yönünde ülke genelinde referandum yapılacağını duyurdu.