Tiflis’te “Saakaşvili istifa” sesleri

Tiflis/Ajans Kafkas – Tiflis’te Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili karşıtı protesto eylemleri başladı.

Birlik hareketi altında birleşen göstericiler Saakaşvili’nin istifasını istiyor. Gerekçeleri ise beş yıllık görev süresinin 20 Ocak itibariyle sona ermiş olması. 2011’de seçim kanununda yapılan değişiklikle seçim tarihi Ekim olarak belirlendiği için Saakaşvili bu süreye kadar koltuğunu terk etmek istemiyor.

Ancak muhalifleri de onun kadar kararlı. Dün yapılan eyleme yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı kaydedilirken,  organizatörler, protesto gösterilerini on gün boyunca sürdürme düşüncesinde olduklarını açıkladı.

Birlik hareketini oluşturan onlarca sivil toplum örgütü ve bazı siyasi partiler 4-5 Ocakta da Tiflis’te Saakaşvili’nin istifası için protesto eylemi yaptı, ayrıca imza kampanyası yürütülüyor.

Başkentteki protesto eylemine diğer şehirlerden de katılım oldu. Eylemi düzenleyenler devlet başkanlığı sarayı yanında organizasyon merkezi ve katılımcılar için 200’er kişilik iki çadır kuracaklarını açıkladı. Bununla birlikte çadır kurulması ve eylemler için Tiflis belediyesinden izin alınmadığı belirtiliyor.

Birlik hareketi liderlerinden Mikhail Andguladze dünkü mitingde yaptığı konuşmasında “21 Ocak’tan itibaren Mikhail Saakaşvili Gürcistan’ın devlet başkanı değil. Bunun tescil edilmesi için tüm diplomatik misyonlara ve uluslararası örgütlere başvurduk” dedi. Birlik hareketi parlamento başkanına başvuruda bulunarak erken devlet başkanlığı seçimlerinin yapılmasını istedi. KU/ÖZ/YA