Saakaşvili’ye sahte işgal öfkesi

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan’da hükümetin kontrolündeki İmedi televizyonunun ‘sahte işgal’ senaryosuyla halkı sokaklara dökmesinin ardından muhalefetle iktidara bir kez daha karşı karşıya geldi.

Muhalefet, kanalın Rus ordusunun Gürcistan’ı işgal edip Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’yi öldürdüğü ve bazı muhalif liderlerin işgalcilerin safına geçtiği yönündeki sahte işgal senaryosundan hükümeti sorumlu tuttu. Hükümetin Rusya ile yakınlaşma arayışındaki Gürcistan muhalefet liderlerinin Moskova ziyaretine darbe vurmak için böyle bir senaryoya başvurduğu öne sürüldü. İşgal senaryosunda Rus safına geçen lider olarak gösterilen Demokratik Hareket Birleşik Gürcistan Partisi’nin lideri ve eski Parlamento Başkanı Nino Burjanadze yayını "Hükümet destekli propaganda" diye niteleyerek öfkesini şöyle dile getirdi:

"Bu hükümetin kendi halkına tutumu iğrenç. Bu programın her bir saniyesinde Saakaşvili’nin onayının olduğundan en ufak şüphem yok. Pek çok insan psikolojik travmaya maruz kaldı. Benimle ilgili her bir kelime kasıtlı iftiraydı. Kanalı ve yetkilileri dava edeceğim."

Saakaşvili ise kanalı kınamaktan kaçınırken muhalefetin de böylesi bir şeyi hak ettiği anlamına gelecek izahatta bulundu. Gürcü lider "Nahoş bir program ama daha nahoş olacakların ne kadar yakın olduğu ve Gürcistan’ın düşmanının neyi tasarladığıdır" ifadelerini kullandı. Saakaşvili haberin Burjanadze’nin saygınlığını haber almadığını öne sürse de Moskova’da Rusya Başbakanı Vladimir Putin’le görüşmesine atfen "Ellerinde Gürcü kanı taşıyanlarla tokalaşanlara asla saygı duyulmayacaktır" dedi.

Gürcistan Ulusal güvenlik Konseyi Başkanı Eka Tkeşelaşvili ise "Muhalefet bu programın hükümetin onayıyla yapıldığına dair bir mit yaratıyor. Elbette bu tamamen gerçek dışı. Bu program yetkililer için de nahoş bir sürpriz olmuştur" diye konuştu.

İmedi’nin sahibi George Arveladze, tek amaçlarının gerçek tehdidi göstermek olduğu savunurken tepkiler paylaşım sitesi Facebook’a taşındı. Facebook’ta açılan sayfalardan birinde kısa sürede sayıları binleri bulan kullanıcılardan biri "Nerede profesyonellik? Nerede etik? Bu aptallar kelimelerin anlamını bile bilmiyor" diye yazdı.