Rusya ile müzakere Gürcü yönetimini böldü  

Gürcistan’da başbakana bağlı Rusya müzakerecisi ile cumhurbaşkanı arasındaki polemik yönetimin iki kanadı arasında gerginliği arttırdı.  

 

Gürcistan başbakanının Rusya ile ilişkiler özel temsilcisi Zurab Abaşidze, Rusya ile müzakerelerin “Prag formatı” ile devam ettiğini ve bu formatın korunması gerektiğini açıkladı. AB temsilcilerinin tavsiyelerini hatırlatan Abaşidze “Avrupalı meslektaşlarımız bu formattaki diyalogu dikkatle takip ediyorlar ve kesinlikle devam etmesi gerektiğini tavsiye ediyorlar” dedi. Eski Moskova büyükelçisinin bu açıklamayı üçüncü Gürcistan-Avrupa stratejik diyalog forumunda yapmış olması dikkat çekici. Daha fazla dikkat çekici olansa, bu ifadelerin Zurab Abaşidze ile RF Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigori Karasin arasındaki müzakerelere son verilmesini isteyen ve bunu “Dışişleri Bakanlığının fonksiyonlarının tekrarı” olarak adlandıran Gürcistan Cumhurbaşkanı Georgi Margvelaşvili’nin konuşmasının ardından gelmiş olması.

 

Brüksel’de gazetecilerin sorularını cevaplayan Abaşidze “Formatımız hiç bir şeklide bakanlık faaliyetlerinin tekrarı sayılamaz” dedi. Kommersant’a verdiği beyanatta da Prag formatının bugüne kadarki faydalarını şu şekilde sıraladı: “Gürcistan malları Rusya pazarına döndü ve iki ülke arasında düzenli havayolu ulaşımı yeniden başladı. Ayrıca görüşmeler Rusya’da ajanlık suçlamasıyla yargılanan bir kaç vatandaşımızın serbest bırakılmasına imkan verdi”.

 

Margvelaşvili’nin Rusya ile müzakere formatına karşı açıklamasını uzmanlar, Başbakan İrakli Garibaşvili ile uzun zamandır var olan anlaşmazlığı ile izah ediyorlar. Cumhurbaşkanının, başbakana bağlı özel temsilcilik görevini kaldırma yetkisi yok.

Ajans Kafkas

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone