Margvelaşvili: Abhazya ve Güney Osetya’yı AB ile kazanacağız

Gürcistan Devlet Başkanı Georgi Margvelaşvili, AB ile birlik anlaşması Abhazya ve Güney Osetya sorununu çözmeye yardımcı olacak dedi.

 

Azerbaycan, Ermenistan, Belarus, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna’nın Avrupa Birliği ile yakınlaşmasına, siyasi ve sosyo-ekonomik reformların desteklenmesine yönelik Doğu Ortaklığı zirvesi 28-29 Kasım’da Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapıldı. 29 Kasım’da Gürcistan Avrupa Birliği ile serbest ticaret bölgesi kurulmasını içeren birlik anlaşmasını imzaladı. Vilnius’taki Doğu Ortaklığı zirvesinde belgeyi Gürcistan Dışişleri Bakanı Maya Pancikidze ve AB yabancı işler ve güvenlik politikası yüksek temsilcisi Catherine Ashton imzaladı.

 

29 Kasım’da Vilnius’ta gazetecilere açıklamada bulunan Gürcistan Devlet Başkanı Georgi Margvelaşvili, AB ile birlik anlaşmasının Abhazya ve Güney Osetya ile aralarındaki sorunları çözme imkanı vereceğini söyledi. Margvelaşvili, “Bu ve Avrupa yolundaki bundan sonraki adımlar, Abhazya ve Güney Osetya ile var olan problemlerimiz çözeceğimize inandığımız yoldur. Abhazya ve Güney Osetyalı yurttaşlarımızı demokrat Gürcistan’a kazanmak için birçok argümanımız olduğuna inanıyoruz” dedi.

 

Margvelaşvili ayrıca, Güçlü ve istikrarlı Gürcistan’ın Rusya için düşman değil avantaj olduğunu da Moskova’ya göstereceklerini belirtti. Devlet başkanı Kremlin ile reelpolitik ve bölge çıkarları doğrultusunda Abhazya ve Güney Osetya konularını görüşmeye hazır olduğunu da ifade etti.

 

Gürcistan Ekonomi Bakanı Georgi Kvirikaşvili ise AB ile entegrasyonun Rusya’yla ticari ilişkilere engel olarak görülmesini istemediklerini belirtti.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas