Gürcistan’da muhalif koalisyon seçimleri önde götürüyor

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan’da dün yapılan parlamento seçimlerinde muhalif koalisyon Gürcistan Hayali zafere yakın görünüyor.
1 Ekimde Gürcistan’da yapılan parlamento seçimleri ile ilgili olarak Yüksek Seçim Kurulu, resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, muhalefet koalisyonu ‘Gürcistan Hayali’nin yüzde 52,77 oy oranı ile birinci sırada olduğu, Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili’nin partisi Ulusal Hareket’in ise yüzde 42,08 oy oranı ile ikinci sırada olduğu açıklamasında bulundu.
 
Seçime katılan diğer partilerin yüzde 5 barajını aşmasının beklenmediği ifade edilirken son bilgilere göre, Hıristiyan-demokrat  hareketin oyların yüzde 2,23’ünü aldığı, İşçi Partisinin yüzde 1,36, Yeni Sağların yüzde 0,46 oranında oy aldığı kaydediliyor.
 
Gürcistan Hayali koalisyon lideri Bidzina İvanişvili,  seçimlerden sonra Gürcistan vatandaşlığını geri alacağını ve bunun ardından parlamentonun yeni başbakanı olarak onaylanabileceğini açıkladı. Seçimlerden önce yaptığı açıklamasında da İvanişvili, seçimlere katılan koalisyonlarının parlamentoda birkaç partiye ayrılabileceğini de ifade etti. KU/ÖZ/YA