Gürcistan Parlamentosu seçim sisteminin değişmesini görüşecek

Gürcistan parlamentosu, genel çoğunluğu esas alan seçim sisteminin yarı yarıya genel ve bölgesel çoğunluk sistemi ile değiştirilmesini öngören kanun tasarısını 8 Haziran’da görüşme kararı aldı.

30 Mayıs’ta Gürcistan’da muhalif siyasi partiler ve bazı sivil toplum örgütleri parlamento seçim sisteminin değiştirilmesiyle ilgili bir anlaşma imzaladı. Anlaşmanın imzacıları parlamentoda yer alacak 75 milletvekilinin genel çoğunlukla, diğer 75’inin de bölgesel çoğunlukla seçilmesini istiyor.

Seçim sisteminin değişmesi konusu iktidardaki Gürcistan Hayali koalisyonunda tartışmalara yol açtı. Parlamento çoğunluğunun lideri David Saganelidze “Ekibimizde bu konuyla ilgili yaklaşımlar radikal şekilde değişiyor. Şahsen benim için de şu anki seçim sistemi kabul edilemez. Değişiklik gerekli, ama nasıl olacak? Bu kolay çözülebilecek bir mesele değil” dedi.

Parlamento Başkan Yardımcısı Manana Kobahidze de seçim sisteminin değişmesi konusunda halkın fikrinin alınması gerektiğini düşünüyor. Kobahidze “Genel bir anket yapılmalı. Seçim sistemi değişikliğinin bir kaç sivil toplum örgütü ve siyasi parti tarafından yapılmaması için gerekli” açıklamasında bulundu.

Parlamento usul komisyonu başkanı Georgi Kahiani “Anayasada değişiklik için 113 milletvekilinin desteği gerekiyor. Şu anki parlamentoda bu çoğunluğun sağlanması mümkün değil” dedi.

Kaynak: Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas

 

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone