Alasaniya: Abhaz ve Osetlerle masaya oturacağız

Tiflis/Ajans Kafkas – Muhalif “Gürcistan Hayali” koalisyonu liderlerinden İrakli Alasaniya, parlamento seçimlerini kazanmaları halinde Abhazya ve Osetya ile masaya oturacaklarını açıkladı.

Gürcistan’ın eski BM özel temsilcisi ve eski devlet başkanlığı Abhazya özel temsilcisi İrakli Alasaniya, dün yaptığı açıklamada, ‘Gürcistan Hayali’ koalisyonunun 1 Ekim’de yapılacak parlamento seçimlerinden galip çıkması halinde, anlaşmazlığın çözümü konusunda yürütülen müzakerelerde Abhazya ve Güney Osetya temsilcilerinin taraf olarak tanınacağını kaydetti.

 

“Gürcistan Hayali” koalisyonu içerisinde yer alan “Bizim Gürcistan’ımız – Özgür Demokratlar” partisi lideri Alasaniya “Eğer Abhaz ve Osetleri müzakere tarafları olarak tanımazsak kiminle konuşacağız?” dedi.

 

“Devam eden müzakerelerde Abhaz ve Osetlerin kaderi tamamıyla Rusya ve uluslararası örgütler tarafından temsil ediliyor” diyen Alasaniya, “Bu kesinlikle, Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili yönetiminin temel hatası. Sohum ve Tshinval temsilcilerini, güya Rusya tarafından temsil ediliyorlar diyerek görmezden gelmek mümkün değil. Öncelikli olarak ticari-ekonomik ilişkilerin oluşturulması için doğrudan müzakerelerin başlaması gerekiyor” şeklinde konuştu. APSNPRS/ÖZ/YA