‘Abhazya’nın tanınması savaş sebebi olur’

Tiflis/Ajans Kafkas –Kosova’nın Batılı devletler tarafından tanınması halinde Rusya’nın da misilleme olarak Abhazya ve Güney Osetya’yı tanıyacağı beklentisi oluşurken Tiflis savaş retoriğini tutturuyor.

Gürcistan Parlamentosu Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkanı Givi Targamadze, ‘Rusya’nın Abhazya’yı tanımasını savaş ilanı sayacaklarını’ söyledi. Parlamento oturumundaki konuşmasında, tanımayı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Abhazya’yı ele geçirme girişimi olarak yorumlayan Targamadze, "Rusya, Abhazya’nın bağımsızlığını tanırsa bunu savaş ilanı sayarız. Rus hükümetinin bölgedeki her türlü hareketi karşılık bulacak” diye çıkıştı.

Gürcistan yönetiminin üslubunu sertleştirmesi, Abhazya’ya tank ve zırhlı araçlar eşliğinde 200 kadar Rus askerinin sokulması iddialarının arkasından geldi.

 

Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’nin muhalefeti bastırmak için sıkıyönetim ilan etmesiyle yaşanan demokrasi krizi üzerine Bush yönetiminin apar topar Tiflis’e gönderdiği ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza da, Abhazya’nın tanınması çağrımlarından duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Bryza, Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov’un Abhazya’nın tanınması çağrısı yönündeki çağrısını kast ederek, “Abhazya’nın bağımsızlığının kabul edilmesi yönünde açıklamalar kabul edilemez ve bunlar çok tehlikeli adımlar” ifadelerini kullandı.

Bryza, Rusya’nın Abhazya’ya asker ve zırhlı araç soktuğu bilgisini teyit edemeyeceğini, ancak tüm bu gelişmeler karşısındaki beklentilerini Rus hükümetine ilettiklerini söyledi. Rusya’nın Gürcistan’ın toprak bütünlüğünün sağlanması konusunda üzerine düşeni yapması gerektiğini söyleyen Bryza, Moskova’yı Gürcistan’ın içinde bulunduğu zor durumu kendi çıkarları için kullanmakla suçladı. (Ajans Kafkas)