Çeçen yazar Avatar’ın yönetmenine dava açıyor

Çeçen yazar Ruslan Zakriyev, Avatar filmi senaryosunda kendi eserinden intihal yapmakla suçladığı yönetmen James Cameron’u mahkemeye verecek.

Yazar Zakriyev’in iddiasına göre, ünlü yönetmen Cameron, dünya çapında büyük hasılat toplayan Avatar filminin senaryosunun temelinde, 1996’da yazmaya başladığı “Gizli Silahlar” romanını kullandı. Zakriyev’in kitabı internet sitesi Proza.ru’da 2002’de yayınlandı, film ise 2009’da gösterime girdi.

“Cameron’un kazandığı üç milyar dolardan bir milyar doları bize vermesi gerekiyor. Film stüdyosu kurmak ve filmler çekmek istiyorum. Eserimiz çok, ama film stüdyomuz yok” diyen Çeçen yazar, iddiasını ispatlamak için Çeçenya Yazarlar Birliğine başvurdu. Yazarlar Birliği üyeleri romanı inceledi ve bazı sahnelerin filmle aynı olduğu görüşüne vardı.

Zakriyev, dava açmadan önce Cameron ile iletişime geçti. Yönetmen cevap olarak senaryoyu yazmaya 1994’de başladığını, ancak teknik imkanları sağlayamadığı için projesini 10 yıl ertelediğini ifade etti.

Çeçen yazar Zakriyev şu anda dava hazırlığı için materyal topluyor. Avukat Dmitri Kazatsker’in değerlendirmesine göre, konuyla ilgili çalışma bir yılı bulacak. Avukat Kazatsker “Cameron bize ‘sıraya girdiğimizi’ söyledi. Kendisi, şu ana kadar onlarca yazarın aynı açıklama ile ortaya çıktığını ifade ediyor” dedi.