Adalet bakanlığı ‘Memorial’a ek süre verdi

Rusya Federasyonu Yüksek Mahkemesi Memorial insan hakları merkezinin kapatılmasıyla ilgili davayı bir kez daha erteledi. 

Memorial insan hakları örgütü, tüzüğünü kanunlara uygun hale getirmiş olmasına rağmen örgütün kapatılmasıyla ilgili mahkeme tarihi bir kez daha ertelendi.

 

17 Aralık’ta görülmesi gereken dava, mahkemenin kararıyla 28 Ocak tarihine ertelendi. Erteleme kararı bakanlığın Memorial’ın kısa süre önce gerçekleştirdiği konferans ile ilgili belgeleri incelemeyi yetiştirememesi üzerine alındı.

 

Memorial yönetim kurulu üyesi Yan Raçinski konuyla ilgili olarak “Nezavisimaya Gazeta”ya verdiği demeçte “Adalet Bakanlığı’nın elinde gerçekten çok fazla belge var. Çünkü biz bakanlığın talebine uygun olarak açılan yeni şubelerimizin belgeleri de dahil olmak üzere bütün belgeleri 12 Aralık’ta kendileri verdik.” dedi.

 

Adalet Bakanlığı kendilerine ulaşan belgelere rağmen insan hakları savunucularına yönelik başka sorularının da olduğunu söylüyor. Ayrıca bakanlık Memorial’ın tüzüğünün medeni kanunda yapılan yeni değişikliklere uygun hale getirilmediği iddiasında.

 

Raçinski, yapılan bu eleştirilerin belgelerin doldurulmasıyla ilgili tamamen bürokratik özellikte olduğunu düşünüyor. Adalet Bakanlığı temsilcisinin Memorial’a bundan sonra yöneltilecek suçlamaların değişebileceği yönündeki açıklamasını ise endişe verici bulan Raçinski, bu tür davaların bir amacının da Memorial’e zaman kaybettirmek olduğunu çünkü sürekli Adalet Bakanlığı’nın iddialarına cevap verecek konferanslar yapmak zorunda kaldıklarını söylüyor.

 

Raçinski ayrıca son dönemde sivil toplum örgütlerine yönelik baskıların arttığına dikkat çekerek “ Bu süreç gösteriyor ki, Adalet Bakanlığı sivil toplum örgütlerinin faaliyetlerini tam olarak bilmiyor ve onları kanunsuz bir şekilde kontrol altına almak istiyor. Bakanlık sivil toplum örgütlerini kontrol etmek konusunda yetki sahibi olduğunu da sanıyor ve onlar üzerinde bir dış kontrol mekanizması kurmayı amaçlıyor” dedi. 

AjansKafkas