Kırım Tatarları Ankara ve İstanbul’da eylem yaptı 

Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin’in Türkiye ziyaretini protesto eden Kırım Tatarları Ankara ve İstanbul’da eylem yaptı. 

 

Ankara Güven Park'da gerçekleştirilen eyleme çok sayıda Kırım Tatarı'nın yanı sıra vatandaşlarda destek verdi. Basın mensuplarının yakından takip ettiği eylemde konuşma yapan Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Tuncer Kalkay “Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saldırarak 27 Şubat 2014 tarihinde Kırım Tatarları’nın vatanı Kırım’ı işgal eden ardından 16 Mart 2014 tarihinde düzenlediği düzmece ve sözde referandum ile ilhak eden işgalciler; daha önce de defalarca yaptıkları gibi Kırım’ı Tatarsızlaştırmak için yarattıkları korku ile birlikte her türlü hile ve baskıyı kullanarak, işgallerini kabullendirmeye çalıştılar" dedi.

 

İşgalci yönetimin, Kırım Tatarlarının meşru temsil organlarını etkisiz hale getirmeye çalıştığını ve Kırım Tatarlarının iradesini ele geçirmek için siyasi oyunlara başvurduğunu vurgulayan Tuncer Kalkay sözlerini “Bütün bu olanlara rağmen Kırım Tatarları yıllardan beri uydukları demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü prensipleri çerçevesinde; Ukrayna’nın egemenliğinden ve toprak bütünlüğünden yana takındıkları tavırlarından, işgale karşı duruşlarından hiçbir zaman taviz vermemişlerdir. Aksini düşünmek kendi varlığını inkâr etmekle aynı anlama gelecektir ve işgalciler ile Kırım Tatarları’nın ortak bir gelecekleri olamayacağını çok iyi anlamak gerekir” diyerek bitirdi.

 

Eylemde “Rusya Kırım’dan elini çek!”, “Adolf Putin”, “Biz Kazan Tatarları arkanızdayız!”, “Stalin+Putin=Katiller!” pankartları dikkat çekti.

 

İstanbul’daki eyleme ÇHİ'den destek

 

İstanbul'daki eylem ise Galatasaray Lisesi önünde başladı ve Rusya Konsolosluğunda gerçekleştirilen basın açıklamasıyla son buldu. Kırım Derneği İstanbul Şubesi tarafından gerçekleştirilen eyleme Çerkes Hakları İnisiyatifi'nden de katılım oldu.

 

Eylemciler “150 yıldır kanayan yara: Çerkes Soykırımı”, "Putin Kırım’dan Elini Çek", "Dün Stalin Bugün Putin" yazılı pankartlar taşıdılar.

Ajans Kafkas