Erdoğan Boz’un Rusya’ya giriş yasağında yeni gelişme

Rusya, Kabardey Balkar İnsan Hakları Merkezi’ne Erdoğan Boz’un Kafkasya’ya alınmaması ile ilgili cevap verdi.

25 Kasım 2014 tarihinde Karaçay Çerkes’te Mijey Mikhael adına yapılan konferansa katılmak için Kafkasya’ya giden Ankara Çerkes Derneği Yönetim Kurulu üyesi Erdoğan Boz, Minvodi Havalanında alıkonulmuş ve kendisine 19 Ağustos 2015 tarihine kadar Rusya Federasyonu’na giriş yasağı konduğu açıklanmıştı.

İki gün bekletildiği Minvodi Havaalanından 27 Kasım’da Türkiye’ye geri gönderilen Erdoğan Boz, sınırdışı edilmesinin ve kendisine uygulanan giriş yasağının yasadışı olduğu gerekçesiyle Kabardey Balkar İnsan Hakları Merkezi’ne 12 Ocak 2015 tarihinde başvurmuştu.

Erdoğan Boz’un başvurusu üzerine harekete geçen Kabardey Balkar İnsan Hakları Merkezi Başkanı Valeri Hatajuko RF Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a bir yazı ile başvurarak açıklama istemişti. Bu dönemde Rusya’da faaliyet gösteren İnsan Hakları Dernekleri de konuya ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığından konu ile ilgili cevap 13 Mart’ta geldi. Kabardey Balkar İnsan Hakları Merkezi web sitesinden yayınlanan ve Merkez Başkanı Valeri Hatajuko’ya A.A. Botsan Harçenko imzasıyla gönderilen cevap metninde, “Erdoğan Boz’un Rusya Federasyonuna giriş yasağı ile ilgili yetkili organlar tarafından Şubat ayında gönderilen cevapta herhangi bir yasaklama söz konusu olmadığı bildirilmiştir. Bu konu Ankara’daki temsilciliğimiz tarafından Türk tarafına bildirilmiştir.” ifadelerine yer verildi.