Erdoğan Boz’un giriş yasağı bilmecesi  

İnsan hakları savunucuları Ankara Çerkes Derneği yönetim kurulu üyesi Erdoğan Boz’un Rusya’ya giriş yasağının siyasi olduğunu düşünüyor.  

 

Kavkazki Uzel’in sorularını cevaplayan Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkezi başkanı Valeri Hatajukov “Şu anda meselenin çözümü için mümkün olan mekanizmaları inceliyoruz. Önümüzdeki günlerde ilgili tüm mercilere başvurumuzu yapacağız, aynı zamanda Kabardey-Balkar, Adıgey, Karaçay-Çerkes cumhuriyetlerinin yöneticilerine bu olaya tepki göstermeleri için başvuruda bulunacağız” açıklamasında bulundu.

 

Konuyu ilgili diğer mercilere de taşımaya hazırlanan Hatajukov, Erdoğan Boz’un giriş yasağı hakkında girişimlere başladı ve Rusya Federal Göç Servisi Başkanı Konstantin Romodanovsk’a başvuruda bulundu. Hatajukov mesajında “Gut Erdoğan’ın (Erdoğan Boz) sınır dışı edilmesinin Kafkasya ve Kafkasyalıların yaşadığı ülkelerde yarattığı tepkiyi göz önünde bulundurarak sizden, Gut Erdoğan’ın sınır dışı edilmesiyle ilgili durumun her yönüyle incelenmesini ve anavatanını ziyaret hakkının yeniden teslimi konusuna gereken ilgiyi göstermenizi talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi. Hatıjukov, Erdoğan Boz’un Çerkes kültürü hakkında araştırmalar yapan bir antropolog olarak Rusya için bir tehdit unsuru olarak görülmesinin anlamsız olduğunu da belirtiyor.

 

Sivil Dayanışma Komitesi Başkanı Svetlana Gannuşkina, Boz’un Rusya’ya kısa süreli giriş yasağını, siyasi nedenlerle ilgili giriş yasağı sürelerinin daha uzun olması nedeniyle tuhaf bulduğunu belirtti. Gannuşkina “Bu çok tuhaf, çünkü yasaklar normalde daha uzun süreli. Şu anda Rusya’da, kesinlikle anlaşılamaz bir şekilde kişiler hakkında giriş yasağı koyabilecek dokuz farklı bakanlık ve müdürlük var” dedi.

 

Rusya’nın siyasi nedenli giriş yasağını bu yıla kadar muhatabına açıklamadığını, ancak bu uygulamaya 14.01.2015 tarihli düzenleme ile son verildiğini belirten Gannuşkina, Erdoğan Boz’un 2014’deki giriş yasağının nedenleri hakkında ilgili organa başvurduğu takdirde, cevap alma ihtimali olduğunu ifade etti. Gannuşkina son zamanlarda kendilerine bu konuyla ilgili herhangi bir şikayet gelmediğini de sözlerine ekledi.

Ajans Kafkas