CHP Milletvekili adayı Efkan Bolaç:“Oyunuzu istemiyorum”

CHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Efkan Bolaç, İstanbul Kafkas Kültür Derneği’nde katıldığı söyleşiyi terk etti.

 

Bağlarbaşı’nda bulunan İstanbul Kafkas Kültür Derneği’nde, Demokratik Çerkes Hareketi’nin davetiyle “7 Haziran Seçimleri” konulu bir söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşiye, Birleşik Haziran Hareketi Temsilcisi ve ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, HDP Bursa 2. sıra Milletvekili adayı Metin Kılıç, CHP 3. Bölge 12. sıra Milletvekili adayı Efkan Bolaç ve İstanbul 1. Bölge Bağımsız Milletveikili adayı Yalçın Karataş katıldılar.

 

Söyleşinin ilk bölümünde katılan parti temsilcileri partilerinin 7 Haziran seçimleri ile ilgili görüşlerini paylaştılar. Bağımsız aday Yalçın Karataş ise bu bölümde yaptığı konuşmada, Çerkes toplumunun temel problemlerini gündeme getireceğini ayrıca emekçilerin ve tüm hak arayanların meclisteki sesi olacağını belirtti.

 

“Sizden oy istemeye gelmedim” deyip salonu terk etti

 

Birleşik Haziran Hareketi Temsilcisi ve ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş’ın başka bir program nedeniyle katılamadığı içinki bölüm soru cevap şeklinde ilerledi. Bu esnada katılımcılardan gelen sorular CHP Milletvekili adayını kızdırdı ve salonu terk etmesine neden oldu.

 

“Partiniz iktidara gelirse Ekonomi Bakanı Kemal Derviş olacak. Bu durumda söylediğiniz gibi emekten yana bir politika üretmeniz mümkün mü?” şeklinde sorulan soruya oldukça şaşırtıcı bir cevap veren Efkan Bolaç “Evet, CHP neoliberal bir partidir. CHP iktidarında devrim olacak demiyorum ama AKP döneminden daraltılan yaşam alanları genişleyecektir” dedi.

 

Bir başka katılımcının “sol içindeki tartışmaları değerli buluyorum ancak burası Kafkas Derneği, gerek sizin gerekse partinizin etnik kimlikler ve Çerkesler konusundaki politikanız nedir?” sorusunu Bolaç biz kimlik siyaseti yapmıyoruz sınıf siyaseti yapıyoruz” şeklinde cevapladı. Bunun üzerine IKKD üyeleri CHP’nin ve diğer adayların Çerkes talepleri hakkındaki görüşlerini daha açık ifade etmelerini istedi.

 

Bu sorulara oldukça sinirlenen Efkan Bolaç, katılımcıları “Milliyetçilik” yapmakla suçlayarak toplantı sürerken salonu terk etti.

 

Bolaç, kendisine soruyu yönelten katılımcının 'Sandığa gidecek olan sizsiniz, oy verecek olan bizleriz. Ancak siz bizi ikna etmek yerine, bizim milliyetçi olmadığımız konusunda sizi ikna etmemizi istiyorsunuz' diyerek kendisine tepki göstermesi üzerine "Ben sizden oy istemeye gelmedim, oyunuzu da istemiyorum" diyerek salonu terk etti.

 

Efkan Bolaç'ın toplantıyı terk etmesini değerlendiren Bağımsız Aday Yalçın Karadaş, "Bu tepeden bakmacı Kemalist tavrı kınıyorum. Türk solu bu hastalıktan maalesef kurtulamadı. Çerkes toplumunu konuğunu nasıl ağırlayacağını bilir. Ama gelen konuğun da  ev sahiplerine hakaret etme hakkı yoktur" dedi. 

 

Söyleşi, HDP Adayı Metin Kılıç ve Yalçın Karadaş'ın konuşmaları ile bir süre daha devam ettikten sona sona erdi. 

AjansKafkas,ohaber