“Çerkes Kadınları”ndan anadil öğrencilerini teşvik

İstanbul/Ajans Kafkas – Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği (ÇER-KAD) yeni eğitim döneminde başlayacak anadil derslerini desteklemek amacıyla kompozisyon yarışması açtı. ÇER-KAD ayrıca derslere katılan öğrencileri ödüllendirecek.


Derneğin internet sitesinde yayınlanan açıklamada bu yıl başlayacak olan seçmeli anadil dersleriyle ilgili olarak, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın kademeli Eğitim sistemine geçiş kararı ile birlikte, ilk ve ortaokul eğitim programlarında yapılan değişikliklere göre, bu yıl 5. sınıfa başlayacak öğrenciler, haftada 8 saat seçmeli ders alacaklardır. Bu seçmeli derslerden birisi de haftada 2 saat verilecek olan  “Yaşayan Diller ve Lehçeler Seçmeli Dersi”dir. Bu ders kapsamında hazırlanan Adigece ve Abazaca öğretim programları ile bu dilleri öğrenim gördüğünüz okullarda öğrenmek şansınız doğmuştur” ifadelerine yer veriliyor.

Bu yıl 5. sınıfa başlayacak orta öğretim öğrencileri için ÇER-KAD tarafından açılan kompozisyon yarışmasının konusu “Anadil Eğitiminin Önemi”.  İlk kez Adıgece ve Abaza dersine girecek olan öğrenciler “kimliğin ve kültürün yaşatılması ve geleceğe taşınması konusunda anadilin önemini vurgulayan”  birer kompozisyonla yarışamaya katılacak, dereceye girenler Laptop bilgisayar ve çeşitli armağanlar kazanacaklar. Yarışmaya son başvuru tarihi 30 Ağustos 2012.

ÇER-KAD ayrıca, ders yılı başında anadilini seçmeli ders olarak seçip birinci yarıyıl sonunda başarılı not alan öğrencileri ödüllendirecek. Öğrencilerin iletişim bilgileri ve notları derneğe bildirildiği takdirde, hediyeleri kendilerine ulaştırılacak.

Kompozisyon yarışması ve öğrencilerin ödüllendirilmesi ile ilgili detaylara Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği’nin internet sitesinden ulaşabilirsiniz.