Yevkurov: “Müftülük sivil bir örgüt olarak lağvedilecek”

İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov, sivil bir örgüt olarak müftülüğün lağvedileceğini açıkladı. Daha önceden de İnguşetya Din İdaresi’nin çalışmaları ile ilgili hoşnutsuzluğunu dile getirmiş ve idarenin başkanı İsa Hamhoyev’in istifasını istemişti.

Yevkurov, “Müftünün değişmesi gerektiğinin hiç şüphesi yok, çünkü o sorumlulukları ile baş edemiyor. Müftülüğün reforma ihtiyacı olduğuna da şüphe yok. Bu Alimler Konseyinin hakkıdır. İnanıyorum ki, yeni yapı bunu gerçekleştirecek. Teftiş organları da sorumluluklarını yerine getirmeyen toplumsal bir kuruluş olarak müftülüğün lağvedilmesi işlemine başladı” dedi.

İnguşetya yönetimi dün akşam, Mart sonunda yapılmasına karar verilen bölge Müslümanları kongresinin tarihinin değiştirilmesine karar verdi. Ülke başkanı, tarih değişikliğini Alimler Konseyi üyeleri, müftü yardımcıları, imamlar ve tüm tarikat ve dini akım temsilcilerinin, sülale ve ihtiyarlar konseyi temsilcilerinin kendisinden istediğini, çünkü onların yeni müftü seçiminin Hamhoyev taraftarları ile onu desteklemeyenler arasında anlaşmazlığa neden olabileceğini düşündüklerini açıkladı. Bunun dışında İnguşetya dini temsilcileri, toplumsal bir kuruluş olan Din İdaresi’nin lağvedilmesinden yana düşüncelerini ifade ettiler, çünkü idarenin kendisine yüklenilen sorumluluklarla baş edemediğini düşünüyorlar.

Vesti Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, müftülüğün lağvedilmesinin ardından, İnguşetya yönetimi, Alimler Konseyinin yeni kongre tarihi hakkında karar alacak ve gerekirse yeni müftünün seçiminin yapılması için süre isteyecek.