Tiflis Çerkes Kültür Merkezi Ubıhça kitabını tanıttı

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’teki Çerkes Kültür Merkezi Çerkes Soykırımının yıldönümünde Ubıhça ders kitabını tanıttı.

Kitabı hazırlayan Rusudan Canaşiya Ubıhça’nın Abaza-Çerkes dilleri arasında bir yere sahip olduğunu belirtti ve “Ubıhlar kendilerinin Shwaecha (Şaçe) diye adlandırdıkları Soçi bölgesinde yaşadılar. Bu kelimenin tam etimolojik anlamı bilinmiyor, ama kesin olarak bu yerin adı böyle idi. Rus-Kafkas savaşlarında Ubıhlar yok edildi, kalanlar da Türkiye’ye sürüldü. Burada da bir çokları açlıktan ve hastalıktan öldü. Sonra da asimilasyona uğradılar. Şu anda bu dili kullanan tek bir kişi yok. Kalan Ubıhlar dillerini yitirdi” açıklamasında bulundu.

Karşılaştırmalı Çerkesçe lehçeleri sözlüğü yazarı, Kafkasya uzmanı Aleko Kvahadze, dil öğrenim kitabının tanıtımının Çerkes Soykırımının yıldönümünde yapılmasının sembolik önemine işaret etti: “21 Mayıs’ta Ubıhça öğrenim kitabının tanıtımının yapılmış olması yeniden doğuşun sembolü olmalı. Ubıhlar dillerine geri dönebilir. Er ya da geç anavatanlarına dönecek ve dillerini hatırlayacaklardır”.

Çerkes Kültür Merkezindeki Ubıhça ders kitabı tanıtımı ve Çerkes Soykırımı anma programına katılan, Gürcistan Parlamentosu’nun başkan yardımcısı, Diaspora ve Kafkasya komitesi üyesi Gubaz Sanikidze, çalışmasından ötürü Canaşiya’ya teşekkür etti. Sanikidze “Gürcistan’ın küçük bir ülke olmakla birlikte çok yönlü araştırmaların merkezi olması önemli. Gürcistan toplumu için çok önemli olan Kafkasoloji alanında kıymetli çalışmalar yapılıyor. Herkes Gürcistan’ın parlak bir kültür merkezi ve Kafkasya’nın aydınlanma merkezi olması gerektiğinin farkında olmalı” dedi.

Çerkes Kültür Merkezi başkanı Merab Çuhua ise 21 Mayıs programındaki konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bugün hepimiz yas tutuyoruz, bununla birlikte çoğunluğu anavatanı dışında yaşayan Çerkes halkının geri döneceğini umuyoruz. Rusya hükümeti, Çerkeslerin sesine kulak verecek olursa, ülkesine yeniden gerçek bir federatif yapı kazandırma ve demokrasi getirmek adına mükemmel bir şansa sahip olacaktır. Bugün Çerkesler haklarına riayet edilmesini talep ediyor. Bunlar dini radikal değil, aşırılıkçı değil. Eğer Rusya Çerkeslerin taleplerini yerine getirirse, kendisi için en iyisini yapmış olur”.


Yorumlar
  1. Gürcüler yıllardır Oset,Aphaz dillerini yok etmeye çalıştılar ,bu ilgi neden ?yoksa günahmı çıkartıyolar.soy kırım anıtı yaptılar güzel..ama kendi yaptıkları soy kırıma ne diyecekler.neyse bizler temiz düşünen bir milletiz ,her şeye kanarız..