“Soçi yeni bir olimpiyata hazır”

Rusya Olimpiyat Komitesi Başkanı Jukov, 2014 Kış Olimpiyatı’na ev sahipliği yapan Soçi’nin, yaz olimpiyatını da düzenleyebileceğini söyledi.

Soçi’de gazetecilere açıklamalar yapan Rusya Olimpiyat Komitesi Başkanı Aleksandr Jukov, “Rusya’da önemli spor organizasyonları gerçekleştiriliyor. Yakında Dünya Hokey Şampiyonası, iki yıl sonra da Dünya Kupası Rusya’da yapılacak. Gelecekte Rusya’da, belki de Soçi’de Olimpiyat da yapılabilir. Bunun için deneyim ve imkânımız var” diye konuştu.

Sputnik’in verdiği bilgilere göre, Soçi Belediye Başkanı Anatoliy Pahomov ise kentin başka olimpiyatlara ev sahipliği için hazır olduğunu belirtti. “Burada her yıl 200’ü aşkın etkinlik gerçekleştiriliyor. Soçi bir spor ve etkinlik kenti oldu” diyen Pahomov ayrıca, 2014 Kış Olimpiyatı sayesinde Soçi’nin bir turizm bölgesi haline geldiğini ve 2015 yılında 6 milyon turistin kente geldiğini söyledi.

Çerkes Sürgünü ve Soykırımı ile özdeşleşmiş bir şehir olan Soçi, Çerkesya Ulusal Meclisi’nin toplandığı ve düşmesiyle birlikte tüm Rusya’da Kafkas-Rus Savaşları’nın resmi olarak bitişinin ilan edildiği şehir aynı zamanda. 2014 Kış Olimpiyatları’nın Soçi’de düzenlenmesi, Diaspora ve Kafkasya’dan birçok Çerkes’in tepkisine sebep oldu ve dünyanın farklı yerlerinde birçok protesto düzenlendi. Binlerce insanın, soykırım ve sürgün yoluyla ölümüne sebep olan Rusya, Çerkes Soykırımı’nı hala tanımadı.