Sağlık Bakanlığı: Oset gençliği sağlıksız

Sağlık Bakanlığı, Kuzey Osetya’da doktorların kırk yıldır ilk kez askerlik çağındaki gençlerde kötü beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunları ile karşılaştıklarını açıkladı.

Kuzey Osetya Sağlık Bakanı vekili Taymuraz Revazov, eğitim kurumlarında yürütülen spor ve eğitim programı GTO’nun tanıtımını yaptığı toplantıda, askerlik çağına gelen gençlerin kötü beslenme problemiyle karşı karşıya olduklarını ifade etti. Revazov’un ifadesine göre, bilgisayar bağımlılığı, yetersiz fiziksel aktivite ve çevre faktörleri sağlıksız bir neslin yetişmesine sebep dolu.

Üniversitelerdeki öğrencilerden yarısına yakınının beden derslerinden muafiyetleri var. Üstelik en tehlikeli ama en sık karşılaşılan problemlerden biri de sentetik bir uyuşturucu ilaç olan “Lirika” kullanımı.

Şu an ülkede bulunan 705 bin vatandaşın içinde, düzenli olarak spor yapan kişi sayısı 132 binden biraz fazla, yani yüzde 18,6.

Kuzey Osetya’daki 10 okulun spor salonu yok. Bazı okullarda spor alanları yabani otlarla dolu. Geçen yıl Nogir ve Alagir köylerinde iki  yeni modern spor salonu hizmete açıldı. Ama ülkenin ve belediyenin bütçesi bu salonları işletmek için yeterli değil. Üstelik de bu spor komplekslerinin tam anlamıyla çalışabilmeleri için antrenörlere ve eğitmenlere ihtiyaç var.

Region 15 haber ajansının verdiği bilgilere göre, toplantı sonunda, 2016 yılında GTO projesinin uygulanmaya konması, personelin eğitim vermeye hazır hale getirilmesi ve projeye maddi destek sağlanması konularında karar birliğine varıldı.