Rusya’ya bağlı insan hakları savunucuları Kafkasya’yı gezecek

Rusya Federasyonu devlet başkanlığı bünyesindeki Sivil Toplum ve İnsan Hakları Gelişim Konseyi (SPÇ) başkanı Mikhail Fedotov öncülüğünde bir heyet, “Sivil Kontrol Haftası” çerçevesinde, Kafkasya cumhuriyetlerinde ziyaretlerde bulunacak.

Fedotov, “Program çerçevesinde tüm Kafkasya’yı gezeceğiz ve tespit yapacağız. Dağıstan’dan başlayacağımız gezimizi, Kuzey Kafkasya Federal Bölgenin başkenti olan Pyatigorsk’ta sona erdireceğiz. Ziyaret programımızda, Çeçenya da bulunuyor” açıklamasında bulundu.

İnsan hakları savunucularının, anaokulları, yurtları, huzurevlerini, hapishaneleri, nezarethaneleri ve polis şubelerini ziyaret etmeleri planlanıyor.

Bunlar dışında SPÇ üyeleri bölge başkanları ile görüşecek ve her cumhuriyette, insanları yaşadığı gerçek problemleri öğrenmek için vatandaşlarla bir araya gelecek.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, heyet, 30-31 Masyıs’ta Dağıstan’ı, 1-2 Haziran’da Çeçenya’yı, 2-3 Haziran’da İnguşetya’yı, 3-4 Haziran’da Kuzey Osetya’yı, 4-5 Haziran’da Kabardey-Balkar’ı, 6-7 Haziran’da Karaçay-Çerkes’i ziyaret edecek. Ziyaret, 7-10 Haziran’da Stavropol Kray’daki çalışmalarla son bulacak.