Rusya müftüsü Suriye operasyonlarını destekledi

Rusya Federasyonu Din İdaresi Başkanı Ravil Gaynutdin, Rusya’nın Suriye’de operasyon kararını desteklediğini açıkladı.

İnterfax’ın verdiği bilgilere göre, 1 Ekim Perşembe günü, Rusya müftüsü Gaynutdin, Müslümanlara yönelik mesajında “Kutsal dinimize hakaret eden terörizmden ülke ve kıtaların kurtarılması için Rusya ve dünya toplumlarının gösterdiği gayretin olumlu olduğunu düşünüyor, provokasyonlara inanılmaması gerektiğini söylüyoruz” dedi.

Gaynutdin, Müslümanlara ve tüm Rusya vatandaşlarına yönelik olarak, “Rusya Devlet Başkanı V. Putin’in almış olduğu kararı doğru anlamak gerekir. Suriye’deki terör tehdidin ve Rusya’nın ve diğer devletlerin buna karşı gösterdiği gayretin politize edilmemesi lazım” dedi.

Müftü Gaynutdin, “Savaş, şiddet ve terörizm, bir mülteci trajedisi ortaya çıkardı. ABD Silahlı Kuvvetleri ve müttefiklerinin etkin olmayan bombardımanları da onlar için kurtuluş olmadı. Terörizmin ortadan kaldırılması konusunda gerçek bir başarı elde edilemedi” dedi.

Gaynutdin, IŞİD’e karşı ortak mücadelenin “zor ama gerekli bir iş” olduğunu ve IŞİD’in eylemlerinin hem Müslümanların hem diğer insanların yok edilmesine yönelik olduğunu, aynı zamanda IŞİD’in İslam otoritesine zarar verdiğini ifade etti.

Gaynutdin’in düşüncesine göre, Suriye’de krizin ve kardeş cinayetlerinin sebebi olan IŞİD, sadece Suriye’de değil tüm İslam coğrayasında toplumlar arası çatışmaya tahrik ediyor.

Nusra haber ajansının verdiği bilgilere göre, Gaynutdin yaptığı çağrıda, “Suriye hükümetinin, uluslararası gözlemci ve arabulucuların nihai amacı, barışın sağlanması ve devletin yeniden tesisi olmalıdır. Müslümanlar olarak sürekli dua ediyoruz” ifadelerine yer verdi.