Putin’den Kırım uyarısı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e göre, dış güçler Kırım’da insanların normal yaşamına ve bölgenin sosyo-ekonomik gelişimine engel olmaya çalışabilir.

Devlet Başkanı Putin, federal ve yerel yönetimlerin dış güçlerin Kırım’daki durumu bozma girişimlerine hızla tepki göstermeleri gerektiğini açıkladı. Bunun öncesinde Putin, Kırım’da durumun dış güçler tarafından istikrarsızlaştırılma tehdidinin devam ettiğini, yıkıcı eylemlerin gerçekleştirilmesi için dış güçlerin hazırlandığını açıklamıştı. Putin’e göre, bu eylemlerin hedefi belli: “Durumu istikrarsızlaştırmak, insanların normal yaşamına ve bölgenin sosyo-ekonomik gelişimine engel olmak”.

Putin, “Tüm bu riskleri göz önünde bulundurmalıyız. Böyle bir durumla karşılaştığımızda federal yetkililer ve yerel yönetimler hızlı bir şekilde tepki göstermeliler” dedi.

Federal güvenlik organları ve Kırım ve Sivastopol yönetim organlarının, yarımadada düzenin muhafazası konusunu konuştuğu toplantıya Putin’in yanı sıra Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Kremlin Yönetim İdaresi Başkanı Sergey İvanov, Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, FSB Başkanı Aleksandr Bortnikov ve Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrıkin ile hükümet üyeleri ve bölgesel yetkililer katıldı.