Putin’den Kadirov’a petrol şirketi hediyesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Kadirov’un ricası üzerine, şu anda Rosneft’in kontrolünde olan petrol şirketi “Çeçenneftehimprom”un Çeçenya Cumhuriyeti’ne verilmesini kabul etti.

Kommersant’ın ekonomik kalkınma bakanlığı kaynaklarına dayanarak bildirdiği haberde, Putin’in talimatı ve ilgili proje belgelerinin şu anda görüşülmek üzere hükümete verildiği söylendi.

Kadirov, Rusya Devlet Başkanı Putin’e gönderdiği mektubunda, Çeçenneftehimprom’un rafine ile bağlantısı olmayan önemli bir potansiyelinin neredeyse hiç kullanılmadığını ifade etti.

Çeçenya yönetiminin planlarında, şirketin arazi ve alt yapısının lityum-iyon akülerinin üretim (Kore KOKAM şirketi ile anlaşma 2014’de imzalandı) fabrikasının inşa edilmesi için kullanılması bulunuyor.

Vesti Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, Rusya Federasyonu devlet başkanı basın sözcüsü Dmitri Peskov, medyada yer alan Çeçenneftehimprom’un Rusya mülkiyetinden Çeçenya’nın kontrolüne verilmesi yönündeki haberlerle ilgili olarak, bu meselenin görüşüldüğünü ve Rusya hükümetinin konu üzerinde çalıştığını açıkladı.

Şirketin verildiği konusunu gündeme getirmek için henüz erken olduğunu belirten Peskov, bakanlar kurulunun meseleyi görüşmesinin ardından net bir sonuçtan söz etmenin mümkün olacağını kaydetti.