Putin’den İnguşetya hükümetine eleştiri

Putin İnguşetya ziyaretinde ülke yönetimini eleştirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü toplantısına katılmak üzere Tacikistan’a giderken, 14 Eylül’de beklenmedik şekilde İnguşetya’yı ziyaret etme kararı aldı.

İnguşetya’ya Putin ile birlikte bir heyet de geldi. Toplantıya yerel yönetimin dışında Kuzey Kafkasya İşleri Bakanı Lev Kuznetsov, Finans Bakanı Anton Siluanov, Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulükayev, Sağlık Bakanı Veronika Skvortsova, Ulaştırma ve Çalışma Bakanları Maksim Sokolov ile Maksim Topilin, İnşaat Bakanı Mikhail Men, Eğitim Bakanı Dmitri Livanov, Kültür Bakanı Vladimir Medinski ve Devlet başkanı yardımcısı Andrey Belousov katıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Haberler Ajansının açıkladığına göre, Rusya’nın “en depresif bölgesi”ne İnguşetya’ya gitti ve cumhuriyetin gelişimiyle ilgili bir toplantı yaptı.

Devlet Başkanı Putin, açıklamasında, “En savunmasız durumda olanlar gençler ve yaşlılar. Onlar için iş bulmak oldukça zor. Evet, çalışanlar da yüksek bir maaş alamıyorlar. Maaşların seviyesi Rusya ortalamasından düşük. Sosyal alanda da çok problem var. Öyle ki, İnguşetya’daki bebek ölümleri Rusya genelinde en yüksek seviyede. Ülkede nitelikli doktor ve sağlık personeli açığı görülüyor. Okul öncesi eğitim kurumlarında yer sıkıntısı var. Okulların çoğu iki vardiya çalışıyor, bazıları üç” dedi.

Putin’e göre, İnguşetya’da hemen her alanın gelişime ihtiyacı var. Putin, “2010-2016 İnguşetya Cumhuriyeti Sosyo-Ekonomik Kalkınma federal programı, durumu iyileştirmeye yönelikti. Bu programın hayata geçirilmesi için her yıl kaynak ayrıldı ve ayrılıyor. Ve bugün, programın ne kadar gerçekleştirildiğinden ve hatalardan bahsetmek isterim. 2014’de federal bütçeden 4,3 milyar ruble ayrıldı, 2015’de 4,2 milyar ruble ödenmesi öngörüldü. Daha fazla da olabilir. 2016’da 4,4 milyar ruble. Açıktır ki, bir çok problemin çözümünün anahtarı, daha çok sanayi ve tarımdır. Defalarca iç piyasanın canlandırılması ve büyümesi için yeni imkanlar açılması gerektiğini söyledim. Öncelikli olarak tarım sektörü ve gıda sanayiidir. Onların gelişimi için ve üretimin büyümesi için kesinlikle iş imkanlarının arttırılması ve yatırımcının bölgeye çekilmesi gerekiyor” dedi.

Putin, “En önemli görevimiz, İnguşetya sağlık sisteminin iyileştirilmesidir. Sosyal ve kültürel kurumları ve spor tesisi inşaatlarının İnguşetya için özel önemi var. İnsanlara kaliteli sağlık ve eğitim hizmeti, dinlenme ve spor imkanı oluşturulmalı. Bölgedeki konutların beşte biri eski ve harap. Dikkatlerinizi çekmek isterim meslektaşlar, bu Rusya genelindeki en yüksek gösterge. Hatta şantiye bölgelerinden daha yüksek. Vatandaşların harap konutlardan yeni evlere geçmesiyle ilgili programı da ayrı bir bahis konusudur” açıklamasında bulundu.