Matematik ve anadil

İnguş matematik öğretmeni İlez Bekov, “Ezdel” Kültür ve Eğitim Merkezinde anadilde eğitimin gerekliliği ve aşılması gereken sorunları anlattı.

Öğrencilerin, anadillerinde verildiği durumlarda temel dersleri anlama zorlukları yaşadığını kaydeden Kantışevski okulu matematik öğretmeni İlez Bekov, sorunun derslerin sadece Rusça yapılıyor olmasından kaynaklandığını belirtti. Bekov, “Bu durum psikolojik olarak bir çok çocuğu sağlıklı eğitim sürecinden dışlıyor ve başarılı bir eğitim hayatından mahrum ediyor. Başlangıç sınıflarında dersler anadilde verilmeli. Böyle olduğu takdirde öğrenciler eğitim alanında güvenle ilerleyecek ve üst sınıflara geçip Rusçaya hakim olduklarında sağlam bir temele sahip olmuş olacaklar. Bunun için metot geliştirilmesine odaklanmalıyız. Ve bu çalışmaya sadece farklı derslerin uzmanlarını değil, kavram ve terimlerin çevrilmesi ve türetilmesi çalışmalarını yapabilecek dilbilimcilerin de dahil edilmesi gerekiyor” dedi. Bekov, bu çalışmalar için gerekli motivasyonun milli ve dini değerlerden alınabileceğini de vurguladı.

Matematik öğretmeni İlez Bekov, öğretmenliğin yanında İslam alimlerinin biyografileri ve bilime katkılarıyla ilgili çalışmalar yapıyor, güneş saatleri tasarımıyla ilgileniyor.