Magas’ta Kültür ve Spor Festivali

İnguşetya’nın başkenti Magas’ta, 2016 senesinde, VII. Kafkasya Halkları Kültür ve Spor Festivali yapılacak.

Eylül ayında Mahaçkale’de yapılan VI. Kafkasya Halkları Kültür ve Spor Festivali hakkında dün yapılan organizasyon komitesi toplantısında, RF Kuzey Kafkasya İşleri Bakanı Lev Kuznetsov, “Bu tür etkinlikler Kafkasya’ya pozitif bir imaj veriyor. Bize de gelecek yıl festivalin başarıyla yürütülmesi için birçok görev düşüyor” açıklamasında bulundu.

Bakan Kuznetsov, Kuzey Kafkasya Federal Bölge cumhuriyetlerinin pozitif görüntüsünün oluşturulmasının sadece siyasi veya sosyal gelecek için önemli olmadığını, aynı zamanda bölgenin ekonomik gelişimi ve yatırımların bölgeye çekilmesi için de kilit rol oynayacağını söyledi.

Vesti Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, festival, ilk başlarda, “Kafkasya Oyunları” adını taşıyordu. 2010-2011 yıllarında yarışmalar Karaçay-Çerkes’de, 2012’de Kabardey-Balkar’da, 2013’de Stavropol Kray’da ve geçen yıl Çeçenya’da yapıldı. Mahaçkale’de yapılan 2015 festivali sonuçlarına göre birinciliği Dağıstan grubu, ikinciliği Kabardey-Balkar ve üçüncülüğü Çeçenya takımı aldı.