Legion d’Honneur sahibi Çerkes Hagundokova anıldı

Fransa Şeref Nişanı “Legion d’Honneur” sahibi Çerkes Elmeshan Hagundokova anma gecesi, bugün Moskova Devlet Diploması Enstitüsü’nde (MGİMO) gerçekleştiriliyor. Gecede, Askarbi Nagaplev’in yönettiği Hagundokova ile ilgili film “Çerkes” gösterilecek.

MGİMO Kabardey-Balkar Birliği, gecenin sonunda, Hagundokov ailesinin daha önceden yaşadığı Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Zolski bölge başkanına ve Kabardey-Balkar başkanına, Nalçik’te bir caddeye Hagundokova’nın adının verilmesi talebiyle başvuruda bulunacağını açıkladı. Gece, bu başvuruyla ilgili imza toplamaya yönelik olarak düzenlendi.

Gecenin organizatörü, MGİMO lisans öğrencisi, Kabardey-Balkar birliği üyesi Leyla Kanametova, anma gecesinin aynı zamanda eğitim amaçları da taşıdığını kaydetti.

Hagundokova, İkinci Dünya Savaşı yıllarında yaralıların kurtarılması, barışın sağlanması ve gösterdiği cesaretten ötürü Fransa Legion d’honneur madalyası aldı.

2012’de Hagundokova hakkında “Çerkesler ölmüyor” isimli bir belgesel filmi hazırlandı ve halka sunuldu.

Kanametova, “Çerkesler Ölmüyor filmi geniş bir kitle tarafından izlendi. Bu sebeple biz de Askarbi Nagaplev’in geçen yıl çekilen ‘Çerkes’ filmini göstermeye karar verdik” dedi.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, filmde özellikle Hagundokova’nın hayat hikayesine yer veriliyor diyen Nagaplev, Çerkes kadının iç dünyasını göstermek istediklerini ve bunu da bu halktan birinin hikayesini anlatarak yapmayı istediklerini ifade etti.