Karaçay-Çerkes’te dans festivali

Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti gençleri milli Karaçay-Balkar dansı “Alan Toy” bayramı çerçevesinde “Tüz Tepseu”, “Abezek” ve “Estemey” dansları dersi verdi.

“Elbrus” dans ekibi baş koreografı Çora Uzdenov, Karaçay-Çerkes haber ajansına yaptığı açıklamada, “Günümüzde komşu bölgelerin etkisiyle milli dansımızın hızlandırılması gibi bir problemle karşı karşıyayız. Hızlı dansların moda olduğu bir dönem yaşıyoruz. Halbuki Karaçay-Balkar milli dansı başlangıçta lirik ve yavaş idi, kadına saygıya büyük önem veriliyordu. Bundan ötürü gençlere kendisine ait olanın ne olduğunu, yabancı olanın ne olduğunu göstermek gerekiyor” dedi.

Derste, Uzdenov, dansta sıkça yapılan aşikar hatalara dikkat çekerek dans edenleri yönlendirdi ve koordine etti.

Uzdenov, “Örneğin Çeçen-İnguş milli danslarında kızın kollarını belden yukarıya kaldırmasına izin veriliyor. Hatta bu hareket, dansın ayrılmaz bir parçası olarak görülüyor. Karaçay-Balkar adetlerine gelince genç kız dans esnasında ellerini kesinlikle belin yukarısına kaldıramaz, çünkü bu kötü bir davranış olarak görülür ve kızın eğitimindeki eksikliğe yorulurdu” dedi.

Festivalde Karaçay-Çerkes ve Kabardey-Balkar’dan tanınmış ses sanatçıları sahne aldı.

Etkinliği organize eden Ramazan Bostanov, “Projemiz mükemmel Karaçay-Balkar dans kurallarının ve kültürünün korunmasına yöneliktir. Bugün bizler, bilen insanların hepimize milli dansımızın kurallarını anlatması için toplandık” dedi.