Karaçay-Çerkes’de “Yeniden Doğuş Günü” kutlaması

Karaçayevsk’de, 3 Mayıs günü, “Yeniden Doğuş Günü” kutlamaları, halkın geniş katılımıyla yapıldı.

Karaçayevsk’te, kutlamalar çerçevesinde, geniş kortejler halinde yürüyüşler, konserler ve dans gösterileri düzenlendi.

Karaçay-Çerkes Milli İşler, Kitle İletişim ve Basın Bakan Yardımcısı İslam Hubiyev, dün “Bugün Karaçay-Çerkes’de, Karaçayların vatanlarına yeniden dönüş günü olan “Yeniden Doğuş Günü” kutlanıyor. Bu bayram sadece Karaçaylar için değil, tüm Karaçay-Çerkes cumhuriyeti halkları için önemli bir bayramdır. Her yıl bizler, 1957’de Orta Asya ve Kazakistan’dan dönüşümüzü hatırlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Sürgünü bizzat tecrübe etmiş olan Tarih Bilimleri Profesörü Asker Koyçuyev, Karaçayların geri dönüşünün, kültürel miraslarının canlanması ve gelişimi için çok önemli olduğunu belirtti.

Koyçuyev, “Orada anadilimizde okuma imkanımız yoktu. Kültürümüzü geliştirme imkanımız yoktu. Tüm bunlar yasaktı. Tarihi vatanımıza dönüşümüzün ardından kendi yazarlarımız, şairlerimiz, artistlerimiz, aktörlerimiz oldu. Kendi tiyatromuz oldu. Artık kendi evimizde, büyük bir ailede, birbirimizi anlayarak, karşılıklı saygı içinde yaşıyoruz. Bugün Karaçaylar Kafkasya’daki hiç bir halktan geride değil” açıklamasında bulundu.

Karaçay Çerkes haber ajansının verdiği bilgilere göre, Stalin sürgününün ardından ilk Karaçaylar Mayıs 1957 başında vatanlarına dönmeye başladı. Buna bağlı olarak, 3 Mayıs Karaçay Halkının Yeniden Doğuş Günü ilan edildi. 14 yıllık Orta Asya ve Kazakistan sürgününde, sürgüne gönderilen 70 bin Karaçay’ın yarısından fazlası öldü, bunların 22 bini çocuktu.