Karaçay-Çerkes’de STK’lara yardım

Karaçay-Çerkes yönetimi STK’ları federal hibe yarışmalarına katılmaya çağırıyor.

21 Ekim’de Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti Hükümet Binasında ülkede bulunan Sivil Toplum Kuruluşları için bir toplantı düzenlendi. Toplantıda, STK’lar, sosyal projelerini hayata geçirmelerine imkan sağlayacak finansmanı alabilmeleri için hibe yarışmalarına daha aktif bir şekilde katılmaya çağırıldı.

Kuzey Kafkasya Kaynak Merkezi Başkanı Muhammed Pafov, “Hibe yarışmaları, şu an için STK’ların en etkili fon bulma yoludur” dedi. Pafov’un ifadesine göre, Karaçay-Çerkes’de kayıtlı olan STK’ların çeşitli hibe yarışmalarına katılma imkanı var. Ancak bunların arasında en önemli olanları, Karaçay-Çerkes’in sivil örgütleri destekleme programı ve RF Sivil Meclisinin “Devlet Başkanı Hibesi.”

Pafov’un ifadesine göre, bu hibenin fonu 4 milyar 228 milyon 200 bin ruble. Bu rakam çok sayıda STK’nın hibe almasına imkan veren bir rakam.

Karaçay-Çerkes Çalışma ve Sosyal Gelişim Bakanı Yardımcısı Kemal Haçirov’un açıklamasına göre, geçen yıl “Devlet Başkanlığı Hibesi” yarışmasının üç etabında Karaçay-Çerkes’den 13 proje sunuldu. Bu rakam, 2013’e göre iki proje daha az.

Haçirov “Halbuki, hibe alan projelerin artması gerekirdi. Maalesef ülkedeki kayıtlı 600 sivil örgütten sadece 30’u aktif olarak çalışıyor. Bakanlık, gelecek yıl hibe için daha fazla kaynak ayırmayı planlıyor, çünkü örgütleri olabildiğince daha fazla desteklemeyi istiyoruz” dedi.

Rusya Federasyonu Sivil Meclisi Karaçay-Çerkes temsilcisi Azamat Tlisov, Rusya Sivil Meclisinin bölgede aktif iş yapan STK aradığını, onların bülkedeki etkin ve faydalı çalışmalarını desteklemek istediğini kaydetti. Tlisov, “Kafkasya’da sivil örgüt sayısı çok. Fakat, Karaçay-Çerkes’de kayıtlı olan 600 örgütten sadece 13’ü proje sundu. Üstelik her yıl proje sunanlar aynı” dedi.

Karaçay-Çerkes haber ajansının verdiği bilgilere göre, toplantı çerçevesinde sivil örgütlere enformasyon, metot ve organizasyon yardımında bulunuldu. Kuzey Kafkasya Kaynak Merkezi çalışanları da istenilen her an sivil toplumculara yardım etmeye hazır olduklarını ifade etti.