“Karaçay-Çerkes Abhazya yolu turist sayısını arttıracak”

Abhazya Coğrafya Topluluğu Başkanı Levard Barsis, Karaçay-Çerkes’den Abhazya’ya geçmeyi sağlayan dağ yolu açılışının, Abhazya’da turizmin gelişmesine çok faydası olacağını söyledi.

Barsis, “Kafkasya’yı Karadeniz’e bağlayan ve Abhazya’dan geçen yolun canlandırılması, Abhazya’da dağ turizminin gelişimine çok büyük bir katkı sağlayacak” açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz günlerde, birçok haber ajansı, Karaçay-Çerkes Abhazya arasında bir dağ yolunun açılacağı haberini geçti. Bu konudaki anlaşmanın, Abhazya Spor ve Fizik Kültürü Devlet Komitesi Başkanı Bagrat Hutaba’nın Çerkesk’e yaptığı ziyarette imzalandığı ifade edilmişti. Komiteden, ilk yürüyüş hazırlıklarının olduğu bilgisi doğrulandı, ancak yolun açılış detaylarından söz etmek için henüz erken olduğu kaydedildi.

Açılacak yolun hem Karaçay-Çerkes, hem Abhazya tarafından kullanılması öngörülüyor. Ancak turistlerin devlet sınırından geçişlerinin nasıl yapılacağı henüz belli değil. Sınır idaresinden bu meselenin şu anda henüz uzlaşma aşamasında olduğu açıklandı.

Sovyetler Birliği döneminde çok popüler olan 43 no’lu dağ yolundan söz edildiğini ifade eden Barsis, “Kluhorski boğazı, Abhazları Kafkasya’daki kardeş halkları ile birbirine bağlayan en eski yollardan biri. Ve ifade etmek gerekir ki, Abhazya’daki en rahat boğazlardan biri. Deniz seviyesinden 2780 metre yükseklikte ve neredeyse dokuz ay boyunca açık. Kışın da geçmek mümkün, ama özel bir hazırlık gerekir” dedi.

Sputnik Abhazya’nın verdiği bilgilere göre, SSCB döneminde onlarca grup bu yol ile Kluhorski boğazını geçiyordu, ancak Sovyetlerin dağılmasının ardından yol terkedildi.

Barsis, “Bu yol, çok rahat kullanılabilen güzel bir rota üzerinde açılmış. Popülerliğinden ötürü, burada bir zamanlar, Karaçay-Çerkes’de ‘Kuzey Sığınağı’ ve Abhazy’da ‘Güney Sığınağı’ inşa edildi. Yıl boyunca onlarca grup bu rota ile boğazı geçiyordu. Ancak SSCB’nin dağılması ve Abhazya’daki savaştan sonra bu yol tamamıyla kapandı. Rota yirmi yıldan fazla bir süredir kullanılmıyor” dedi.